Piątek, 2 grudnia 2022. imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Nie wolno palić liści!

2021-10-06 14:00:08 (ost. akt: 2021-10-06 14:24:39)

Autor zdjęcia: Straż Miejska w Elblągu

W związku z trwającymi jesiennymi porządkami na terenach Rodzinnych Ogródków Działkowych strażnicy miejscy kontrolują tereny działek pod kątem spalania odpadów.

4 października uwagę strażników przykuło zadymienie na ROD im. Gen. Bema przy ul. Wyżynnej. Strażnicy zastali działkowca, który pilnował rozpalonego z suchych liści ogniska. Działkowiec za swoje postępowanie został ukarany mandatem karnym.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 191 Ustawy o odpadach) obowiązuje całkowity zakaz spalania odpadów na terenie Gminy Miasto Elbląg, w tym na ogrodach działkowych. Części roślin pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych również są odpadami, a co za tym idzie, ich spalanie jest zabronione.

Ponadto obowiązują przepisy, które zobowiązują nas do prowadzenia selektywnego zbierania odpadów, więc nie możemy wrzucać odpadów zielonych do pojemników na odpady komunalne. Odpady zielone wrzucamy do brązowych pojemników na bioodpady.

Są to m.in.: odpady warzywne i owocowe, gałęzie, trawę, liście i kwiaty, resztki jedzenia (bez mięsa), trociny i korę drzew. Nie wrzucamy natomiast odpadów, które nie ulegają rozkładowi biologicznemu oraz ziemi.

Odpady zielone nadają się również do kompostowania i zgodnie z Regulaminem Rodzinnego Ogrodu Działkowego każda działka musi posiadać kompostownik, a działkowiec ma obowiązek kompostować odpady pochodzenia organicznego.

W związku z powyższym apelujemy o niespalanie odpadów zielonych, nie tylko na terenach ROD, ale całego miasta Elbląg.

Straż Miejska w Elblągu