Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Przypominamy: elblążanki mogą skorzystać z mobilnego KTG

2021-10-13 14:01:52 (ost. akt: 2021-10-13 12:54:25)

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

Ciężarne elblążanki, które spełniają kilka wymogów, mogą bezpłatnie wypożyczyć system do zdalnego monitorowania dobrostanu płodu — KTG. Wszystko w ramach pilotażowego programu Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Na czym ma polegać program?


Program, który ruszył 6 października, skierowany jest do kobiet ciężarnych, w pojedynczej ciąży, które przekroczyły 35 tydzień, a ciąża jest zagrożona. To właśnie elblążanki, które spełniają te kryteria, mają możliwość bezpłatnego wypożyczenia systemu do zdalnego monitorowania dobrostanu płodu — KTG.

— Jesteśmy trzecim samorządem w Polsce, który wprowadza ten program — mówił podczas konferencji Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. — Działa on już we Wrocławiu i w Kurowie.

KTG Pregnabit to urządzenie telemedyczne pozwalające na przeprowadzenie badania KTG w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w szpitalu. Usługa dostępna jest 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Zapisy KTG są na bieżąco analizowane są przez specjalistów z Medycznego Centrum Telemonitoringu. Wykwalifikowany personel medyczny jest w stałym kontakcie z pacjentką i w przypadku nieprawidłowości w badaniu wdraża odpowiednie procedury, z wezwaniem karetki włącznie.

Kto może skorzystać z programu?


— Weryfikacja wstępna odbywała się w Departamencie Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Elblągu — tłumaczyła Monika Kurpanik, dyrektor Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych. Pierwszym krokiem jest zadzwonienie pod numer tel.: 55 239 30 28. Podczas rozmowy pracownik departamentu zadaje trzy pytania wstępne: czy jest pani mieszkanką Elbląga, czy ciąża jest pojedyncza, który jest to tydzień ciąży. Potem ciężarna dostaje namiar telefoniczny do Medycznego Centrum Telemonitoringu. Tam zostaje przeprowadzona szczegółowa ankieta przez wykwalifikowany personel medyczny. Po zakwalifikowaniu do programu ciężarna otrzymuje wyjaśnienie, w jaki sposób będzie dostarczone urządzenie, w jaki sposób i z jaką częstotliwością będzie miała z niego korzystać.

Jak wykonać badanie?


Pacjentka samodzielne przeprowadza badanie KTG, według wskazówek otrzymanych przez personel medyczny. Pomiar trwa 30 minut. Wykonywany jest z wyznaczoną częstotliwością, w sugerowanych porach i sytuacjach. W przypadku zagrożenia personel natychmiast kontaktuje się z pacjentką telefonicznie. Pacjentka otrzymuje sms-em potwierdzenie w przypadku poprawnego zapisu KTG. Przyszła mama zyskuje pewność, że jej dziecko jest bezpieczne.

K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB