Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Amazonki z Elbląga: Łączy nas podstępny wróg

2021-10-14 18:00:16 (ost. akt: 2021-10-14 12:07:56)
Regularnie wspierają się nawzajem w trudnych chwilach, ale cieszą się też ze wsparcia innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji

Regularnie wspierają się nawzajem w trudnych chwilach, ale cieszą się też ze wsparcia innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Kiedy choruje kobieta, choruje cała rodzina. My — póki żyjemy — chcemy być świadectwem, że rak to nie wyrok — mówi Danuta Tchorowska, prezeska Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. Na czym polega działalność pań, które łączy choroba?

Stowarzyszenie istnieje już od 25 lat. — Za powstaniem organizacji stoi nasza wspaniała koleżanka Alicja Tomczyk, która jest już niestety po drugiej stronie życia — przypomina Danuta Tchorowska, prezeska Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.

I wyjaśnia: — Dziś jest nas około dziewięćdziesiątki, ale ta liczba stale się zmienia. Są wśród nas nie tylko panie z Elbląga, ale i całego powiatu elbląskiego, a nawet z Braniewa. Od lat łączy nas wspólny wróg — nowotwór piersi, ale i ta sama radość — cieszymy się, że żyjemy, stale wspierając wzajemnie siebie i inne kobiety.

W szeregach stowarzyszenia są też tak zwane ochotniczki, czyli panie, które radykalne leczenie mają już za sobą i przechodzą specjalne kursy, przygotowujące do rozmów z kobietami, które właśnie znalazły się w tym trudnym momencie życia.


— Jesteśmy przy szpitalnych łóżkach i rozmawiamy. Dostajemy też sporo telefonów nie tylko od kobiet, ale i rodzin, które dopadł nowotwór. Jeżeli choruje kobieta, choruje cała rodzina. Kiedy usłyszy się diagnozę, dobrze mieć wsparcie wśród najbliższych, ale oni często też są przerażeni i nie bardzo wiedzą, jak sobie radzić w nowej sytuacji. W takich chwilach my jesteśmy tymi sztandarami, które mówią: — Popatrzcie, przeszłyśmy przez to samo i żyjemy — mówi pani Danuta.

Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek istnieje od 25 lat
Fot. archiwum prywatne
Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek istnieje od 25 lat


Stowarzyszenie organizuje spotkania w każdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca — są otwarte i odbywają się przy ul. Robotniczej 246 w Elblągu.


— Zwykle przyświeca im jakiś temat przewodni, zapraszamy też gości, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. To w dużej mierze spotkania edukacyjne, ale również szansa na zwyczajne pogawędki w sympatycznym gronie — zauważa pani Danuta.

Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek pomaga w organizacji rehabilitacji fizycznej i psychicznej, wspiera kobiety w pokonaniu choroby, śledzi najnowszą wiedzę dotyczącą profilaktyki, uczy przeciwstawiać się chorobie i czerpać radość z życia.

Jak przyznaje prezeska stowarzyszenie, jego członkinie nie tylko się zamartwiają — nawiązują się między nimi przyjaźnie, które pielęgnują podczas regularnych spotkań i wspólnych wycieczek.

Ale, co chyba najważniejsze, kobiety zrzeszone w ESA pomagają edukować najmłodsze pokolenia.


— Odwiedzamy szkoły i inne stowarzyszenia — zwłaszcza w październiku, będącym miesiącem walki z rakiem piersi, otrzymujemy wiele zapytań dotyczących takich spotkań. Rozmawiamy z uczniami i uczennicami szkół średnich i podstawowych — zawsze proszę, by w spotkaniach uczestniczyły całe klasy — również chłopcy — to oni będą w przyszłości partnerami i mężami, więc dobrze byłoby gdyby wiedzieli, na co zwracać uwagę jeżeli chodzi o profilaktykę raka piersi. Chcemy, by młodzi ludzie przesiąkli myślą, że zdrowie jest w naszych rękach — przekazuje pani Danuta.

To nie wszystko.
Od kilkunastu lat Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek organizuje Marsz Zdrowia „Kocham Cię Życie”. W ubiegłym roku impreza nie mogła się odbyć ze względu na pandemię, ale najbliższe — dziewiętnaste już spotkanie odbędzie się w sobotę 16 października.

Marsz Zdrowia
Fot. Marek Lewandowski
Marsz Zdrowia "Kocham Cię Życie" w 2019 roku


— Jestem w pozytywnym szoku, kiedy myślę o tym, ile organizacji i stowarzyszeń zwróciło się do nas na przestrzeni tych lat z chęcią udziału w marszu. Nie inaczej jest w tym roku — będą z nami m.in. elbląskie morsy, motocykliście, dziewczyny ze Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa i współorganizatorzy wydarzenia, którzy wspierają nas od lat — Zespół Szkół Gospodarczych i Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych z Elbląga — informuje prezeska ESA.

W ostatnich marszach udział brały setki osób, organizatorzy liczą na podobną frekwencję i w tym roku.


— Wszelkimi drogami staramy się dotrzeć do społeczeństwa i uświadamiać wszystkich, że wcześnie rozpoznana zmiana nowotworowa piersi, jest uleczalna — mówi Danuta Tchorowska.

Marsz Zdrowia rozpocznie się w sobotę 16 października o 12:00 przed Urzędem Miejskim przy ul. Łączności 1 w Elblągu, a następnie przejdzie ulicami Trybunalską, Grota Roweckiego, 12 Lutego, Hetmańską, Giermków, Wigilijną i Stary Rynek.

Marsz Zdrowia
Fot. Marek Lewandowski
Marsz Zdrowia "Kocham Cię Życie" w 2019 roku


Zakończenie marszu nastąpi przy Ratuszu Staromiejskim, gdzie na uczestników i uczestniczki spotkania czekać będzie poczęstunek przygotowany przez społeczność Zespołu Szkół Gospodarczych.

Podczas spotkania młodzież prezentować będzie hasła promujące zdrowy styl życia i badania profilaktyczne — najciekawsze zostaną nagrodzone statuetkami Jabłuszko Zdrowia i Drzewko Zdrowia oraz nagrodami rzeczowymi.

— Na zakończenie marszu w powietrze wzbije się wiązanka różowych balonów, by dotarły do dziewczyn, które są już po drugiej stronie życie. Niech wiedzą, że o nich pamiętamy — kończy pani Danuta.


Kamila Kornacka

Samobadanie piersi w siedmiu krokach:


1. Stań przed lustrem ze swobodnie opuszczonymi ramionami. Przyjrzyj się uważnie całym swoim piersiom, brodawkom i okolicom pachowym.

2. Zwróć uwagę czy nie ma zmian w ich kształcie, położeniu i wielkości. Przyjrzyj się czy na skórze nie ma zmarszczek, wciągnięć, zmian koloru. Zrób to także, podnosząc ręce do góry...

3. ...oraz opierając ręce na biodrach.

4. Delikatnie ściskając brodawkę, zaobserwuj, czy nie wydobywa się surowicza lub podbarwiona krwią wydzielina. Bardzo delikatnie zbadaj także górny zewnętrzny kwadrat obu piersi.

5. Następnie załóż lewą rękę na głowę i kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara badaj dokładnie lewą pierś oraz to samo badanie powtórz przy prawej piersi.

6. Leżąc, wsuń poduszkę pod prawy bark, a prawą rękę pod głowę. Ruchami kolistymi zbadaj prawą pierś, a następnie lewą.

7. Na zakończenie sprawdź stan węzłów chłonnych. Leżąc na wznak, połóż prawą rękę wzdłuż ciała, a lewą zbadaj całą pachę. Zbadaj także węzły chłonne w odwrotnym ułożeniu.


źródło: elamazonki.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB