Piątek, 19 sierpnia 2022. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Przysięga w Braniewie

2021-10-24 19:56:45 (ost. akt: 2021-10-24 20:06:08)

Autor zdjęcia: WMOT

Przysięga wojskowa jest jedynym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To wyraz patriotyzmu, oddania i zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Dzień ten zapisuje się w kartach pamięci każdego żołnierza i ich rodzin jako szczególny, zwieńczający trud, jaki włożyli podczas całego szkolenia, ale także będący początkiem dalszej drogi jako żołnierza Wojska Polskiego.

W sobotę, 23 października br. w Braniewie uroczystą przysięgę wojskową złożyło blisko 80 ochotników, którzy zasilą szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowi żołnierze pochodzą m.in. z powiatu elbląskiego, bartoszyckiego, ostródzkiego, kętrzyńskiego, braniewskiego, olsztyńskiego, lidzbarskiego i giżyckiego. Wśród nich są między innymi nauczyciele, dziennikarze, informatycy, stolarze, kucharze, angliści, leśnicy, pracownik administracji,

- Szkolenie było bardzo wymagające, wielu z nas po raz pierwszy miało w rękach broń i styczność z amunicją, ale dzięki doświadczonym instruktorom, którzy prowadzili nas krok po kroku udało się pokonać wszelkie bariery. Te 16 dni to dopiero początek, który daje apetyt, by dalej się uczyć i rozwijać, daje skrzydła. Tę naukę, aż chce się czerpać, dzięki ludziom, którzy już to doświadczenie mają, których widzimy już w wyższych stopniach i widzimy jaką drogę przeszli, by to osiągnąć, by cały czas podnosić swoje kompetencje i umiejętności - tak podsumowują szkolenie żołnierze kończący tzw. "szesnastkę".

Podczas uroczystej przysięgi 15 żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady zostało także promowanych na pierwszy stopień podoficerski.

- Kurs podoficerski SONDA był sporym wyzwaniem pełnym poświęceń i wyrzeczeń, lecz wart wysiłku. Bywały momenty bardzo ciężkie fizycznie i psychicznie, ale mieliśmy wspaniałą kadrę instruktorów, którzy zawsze byli pomocni i potrafili postawić nas do pionu. Nauczyli nas szacunku i pokory, które każdy podoficer powinien mieć. Jestem dumna, że udało mi się ten kurs skończyć. Każdemu życzę tak dobrze wyszkolonej kadry i tak wspaniałych ludzi, którzy byli z nami - mówi kapral Marlena Niemiec.

Podczas uroczystości ppłk Artur Lichończak, w zastępstwie dowódcy brygady, wręczył wraz z delegacją żołnierzy kursu podoficerskiego SONDA, podziękowanie st. chor. sztab. Mariuszowi Witkowskiemu, koordynatorowi kursu, za trud i serce, które każdego dnia wkładał w szkolenie przyszłych kaprali Wojska Polskiego.