środa, 25 maja 2022. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Elbląscy radni zdecydowali. Będzie podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej

2021-11-04 14:54:44 (ost. akt: 2021-11-04 15:10:49)

Wczoraj informowaliśmy o planowanych od przyszłego roku podwyżkach. Wśród nich wymieniane były m.in. wzrosty cen biletów komunikacji miejskiej. Radni zagłosowali w tej kwestii podczas dzisiejszej sesji. Ile teraz zapłacimy za przejazd?

Na komunikację jako miasto wydajemy około 33 milionów złotych. Wpływy z biletów to około 9 milionów — takie są planowane przychody na ten rok. Natomiast na nadchodzący — w wyniku waloryzacji stawek dla przewoźników autobusowych i tramwajowych — na komunikację wydamy nie 33, a 35 milionów złotych — bez zmiany ilości wozokilometrów — wyjaśniał podczas wczorajszej konferencji Artur Bartnik, dyrektor ZKM Elbląg.
Zobacz także: Co podrożeje w Elblągu od przyszłego roku? Co podrożeje w Elblągu od przyszłego roku? Do 15 listopada ma powstać budżet na nadchodzący rok, a jak w poprzednim — sytuacja jest trudna. W związku z dziurą, którą trzeba załatać, miasto planuje...

I tłumaczył: — Wystąpiliśmy więc z wnioskiem o zmianę cen biletów, która nie była podwyższana od 2013 roku. W 2018 część cen została obniżona w ramach programu "Elblążanin Plus", a na EKM spadły do 2,30 — to też spowodowało znaczące straty, które musiał pokryć budżet miasta. Na tę chwilę proponujemy, by cena biletu papierowego podstawowego wzrosła z 2,80 do 3,20 — będzie to bilet 45-minutowy.

Dla porównania Bartnik podał ceny biletów 40-minutowych w innych miastach, wymienił Grudziądz — 3,20 zł, Olsztyn — 4,40 zł, Płock — 3,60 zł, Malbork — 3,20 zł.

— Nasze 3,20 wydaje się rozsądną propozycją — przyznał dyrektor ZKM.

W kwestii podwyżek cen biletów głosowali dziś elbląscy radni. I tak jak zakładano, 45-minutowy bilet normalny będzie kosztował 3,20, a ulgowy — 1,60 zł. U kierowcy będziemy mogli kupić bilet 60-minutowy, za który zapłacimy 4 zł, lub 2 zł w przypadku biletu ulgowego.

Użytkownicy Elbląskiej Karty Miejskiej zapłacą za bilet normalny nieco mniej, bo zamiast za 3,20, kupią bilet za 2,90 zł.

Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią, ceny biletów okresowych nie ulegną zmianie.

Jak głosowali radni?

Za zmianą cen biletów zagłosowało 16 radnych, przeciw - 9 radnych (PiS i radny niezależny Bogusław Tołwiński).

— Ludzie są oburzeni tym, jak funkcjonuje komunikacja miejska — mówił Marek Pruszak (PiS). - Zamiast poprawy systemu komunikacji miejskiej proponuje się im podwyżkę cen biletów. Podwyżki można zaproponować pod jednym warunkiem — że ta komunikacja będzie działała sprawnie i na rzecz mieszkańców, a w tej chwili tak nie jest — zaznaczył radny.

Za to Krzysztof Konert (KWW Witolda Wróblewskiego) stwierdził, że należy dostosować koszt funkcjonowania komunikacji do aktualnej sytuacji ekonomicznej w kraju, zwracając uwagę na rosnące ceny energii i paliw. Zwrócił się też do mieszkańców, by korzystali z biletów elektronicznych, a zakup biletu u kierowcy traktowali jako ostateczność.

Czy wprowadzenie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Elblągu to dobry pomysł?
pokaż wyniki »Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB