Sędzia z Elbląga zawieszony. To on umorzył sprawę prokuratorki od Amber Gold

2021-11-09 14:59:52(ost. akt: 2021-11-09 15:19:35)

Autor zdjęcia: kk

Wczoraj sędzia Maciej Rutkiewicz umorzył postępowanie Barbary K. – prokuratorki prowadzącej postępowanie w sprawie Amber Gold. Dziś pojawiły się informacje o tym, że prezeska Sądu Rejonowego w Elblągu podjęła decyzję o zawieszeniu sędziego na miesiąc.
Przypomnijmy: Spółka Amber Gold zawarła ok. 50 tysięcy transakcji o wartości ponad 800 milionów złotych. Dotyczyły one tzw. lokat w złoto. W wyniku działalności spółki wielu pokrzywdzonych straciło oszczędności swojego życia.

W grudniu ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Legnicy poinformowała, że skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ akt oskarżenia przeciwko prokuratorce Barbarze K., która prowadziła i nadzorowała postępowanie w sprawie spółki Amber Gold w latach 2009-2012, a więc bezpośrednio po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Prokuratura zarzuca Barbarze K. niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień.

Barbara K. miała odmówić wszczęcia śledztwa, zdaniem prokuratury — nie analizując dostatecznie faktów przedstawionych w zawiadomieniu, w którym Komisja Nadzoru Finansowego informowała, że prezes spółki Marcin P. bez zezwolenia prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu funduszy klientów.

W maju 2018 Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym w Warszawie wydał zgodę na pociągnięcie prokuratorki do odpowiedzialności karnej. Mimo jej odwołania decyzję utrzymał Sąd Najwyższy.

W połowie grudnia ubiegłego roku Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wystąpił z wnioskiem do Sądu Najwyższego o przeniesienie sprawy do innego sądu, gdyż Barbara K. była prokuratorem w Gdańsku.

I tak sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Elblągu, gdzie 8 listopada sędzia Maciej Rutkiewicz zadecydował o umorzeniu postępowania wobec prokuratorki. Swoją decyzję argumentował tym, że immunitet Barbary K. nie został skutecznie uchylony, bo Izba Dyscyplinarna, decydując o tym w drugiej instancji, nie jest legalnym sądem. Rutkiewicz powołał się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca 2021, w którym ten podważył legalność Izby i wydawanych przez nią decyzji.

Za wydanie postanowienia wobec sprawy Barbary K., decyzją prezeski Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszki Walkowiak Rutkiewicz został zawieszony na miesiąc

– W związku z tą decyzją w środę 10 listopada o godz. 15 przed Sądem Okręgowym w Elblągu sędziowie organizują pikietę wsparcia dla sędziego Macieja Rutkiewicza – przekazuje portal oko.press.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zuzanna #3082425 | 138.199.*.* 25 lis 2021 22:11

  Witam, Potrzebujesz środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej? kupić samochód lub dom? Potrzebujesz pomocy finansowej z powodów osobistych? Radzę skontaktować się z „NOVELTY FINANCE INC”, aby pomóc Ci w uzyskaniu wymaganych środków. Są elastyczne: oferują różne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które można dostosować do własnych potrzeb finansowych i okoliczności przy dotowanym oprocentowaniu w wysokości 3%. Jeśli potrzebujesz pożyczki w ciągu 24 godzin, skontaktuj się z „NOVELTY FINANCE INC” za pośrednictwem tego adresu e-mail: (noveltyfinances@gmail.com) LUB skontaktuj się z Daviną Claire przez WhatsApp/Telegram pod numerem: +447915601531, aby uzyskać więcej informacji i uzyskać informacje ustne.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. dtm #3080456 | 88.156.*.* 9 lis 2021 16:49

  Nareszcie. Sędziowie są od sądzenia, a nie od politykowania. Muszą pozostać bezstronni. Do takiego sędziego nie mamy zaufania. A może powinnam napisać"pseudo sędzia", stosuję tu słownictwo jakie On używa do innych.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ddd #3080452 | 188.147.*.* 9 lis 2021 16:38

  To ten sam co lewaka uniewinnił?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. alla #3080450 | 83.25.*.* 9 lis 2021 16:31

  Ciekawe, co powiedziałby pan sędzia gdyby stracił w Amber Gold dorobek swojego życia. Co tam zwykłe "polaczki". Kasta rządzi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz