Poniedziałek, 28 listopada 2022. imieniny: Jakuba, Stefana, Romy

W tyglu sztuki. Muzeum wspomina Ryszarda Tomczyka

2021-11-15 12:35:47 (ost. akt: 2021-11-15 12:36:21)
Ryszard Tomczyk

Ryszard Tomczyk

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Zmarł w ubiegłym roku, ale pozostał z nami jego artystyczny dorobek. Bogatą twórczość Tomczyka będzie można podziwiać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

Nie przypuszczałem, że tu zapuszczę korzenie, że właśnie z Elblągiem zwiążę się w sposób trwały na dobre i na złe, i że właśnie tu przyjdzie doświadczać mi obok ludzkich radości, także goryczy, zawodów i klęsk, składających się na jakiś zwariowany sens życia — mówił o sobie Ryszard Tomczyk — artysta, teoretyk i krytyk sztuki, miłośnik literatury, a od 2011 honorowy obywatel Elbląga.

Ryszard Tomczyk rodził się w 1931 w Radomiu, ale już w 1953, po uzyskaniu dyplomu Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, podjął pracę nauczyciela polonisty w Elblągu. W latach 1980-1987 pełnił funkcję dyrektora i komisarza Galerii EL. W 1990 powołał Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów, a w 1991 założył Kwartalnik Elbląski "TygiEL".

Chętnie oddawał się pasji malarskiej, uczestniczył w 40 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Był również autorem książek, z których najpopularniejsze to m.in. "Zadra. Kruszenie piedestału", "Było, minęło. Opowiadania domowe" czy "Pakamera".

— Swoją działalnością odcisnął trwały ślad w życiorysach wielu mieszkańców naszego miasta. Bywał mentorem i surowym recenzentem, innym razem prześmiewcą i satyrykiem. Jego malarstwo, wielokrotnie prezentowane, towarzyszyło nam na przestrzeni lat, pobudzało do refleksji i zachęcało do szukania ukrytych w nim sensów. Nieubłaganie jednak, po tych wielu dekadach niestrudzonej pracy, nastąpiła cisza — przekazuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.

Artysta i wyjątkowy elblążanin zmarł 8 listopada 2020.

— Pozostał z nami dorobek Ryszarda Tomczyka, będący trwałym świadectwem jego działalności i wkładu w elbląską kulturę. W mijającym roku, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu miało zaszczyt włączenia do swych zbiorów pamiątek oraz prac, stanowiących spuściznę po zmarłym artyście, które ofiarowała nam pani Alina Abramowicz-Tomczyk. Stąd też zrodził się pomysł na przygotowanie wystawy "W tyglu sztuki. Życie i twórczość Ryszarda Tomczyka", która prezentuje otrzymane dary oraz dzieła ze zbiorów muzealnych, ukazując postać artysty na tle jego bogatego i różnorodnego dorobku — informują organizatorzy wydarzenia.

Otwarcie wystawy poświęconej Tomczykowi odbędzie się 19 listopada o 18.00 w budynku Gimnazjum Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.