Poniedziałek, 29 listopada 2021. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Frombork: Twórcza sobota w Wozowni Sztuk

2021-11-15 18:34:13 (ost. akt: 2021-11-15 14:13:25)
O 18 w Wozowni Sztuk wystąpi Apolinary POlek

O 18 w Wozowni Sztuk wystąpi Apolinary POlek

Autor zdjęcia: Renata Orlińska

Już 27 listopada Frombork zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. Podczas twórczej soboty w Wozowni Sztuk nie zabraknie inspirujących warsztatów i muzycznych emocji. Będzie można też zobaczyć niezwykłą wystawę fotograficzną.

Wszystko rozpocznie się o 11 od świątecznych warsztatów typograficznych prowadzonych przez Iwonę Bolinską-Walndzik. Uczestnicy będą przygotowywać karty i bileciki prezentowe, wykorzystując matryce liter i druk wypukły. Litery odbijane złotą farbą będą przepięknym elementem zdobiącym świąteczne prezenty, podobnie jak linoryty z motywami śnieżynek, gwiazdek i gałązek świerkowych.

Za to o godzinie 16 Joanna Stępkowska zdradzi tajniki wykonywania świec, a część z nich posłuży do wykonania scenografii koncertu Apolinarego POlka, który rozpocznie się już o 18.

— Apolinary POlek, czyli Paweł Oleszczuk, to urodzony w 1980 roku autor i wykonawca folkowych w brzmieniu i lirycznych w treści ballad. Gra i śpiewa na rozmaitych scenach poetyckich, studenckich, turystycznych od ponad 20 lat. Występował podczas koncertów "W górach jest wszystko, co kocham" odbywających się w całej Polsce i gromadzących liczną widownię. Jest laureatem m.in. Bazuny, festiwalu Nadzieja im. Jacka Kaczmarskiego (na którym oprócz nagrody głównej zdobył też nagrodę niemieckiej Polonii), Zajazdu Bardów i Festiwalu Piosenki Innej. Grał na organizowanych przez Pawła Orkisza koncertach Ballads of Europe w Niepołomicach oraz u boku swoich mistrzów na Muzycznym Azylu nad Szelmentem. Z Markiem Gałązką i Mirkiem Kaczmarkiem współtworzył również festiwal Altersong w Dąbrowie Mogileńskiej — przekazują organizatorzy wydarzenia.

Apolinary ma na swoim koncie trzy autorskie albumy — "***" (2009), „Cały kosmos” (2014) i „Biegnijmy w noc” (2021). Jego piosenki ukazały się również na płytach "W górach jest wszystko, co kocham" cz. IV, V i X.

— Artysta, mieszkał w kilku miastach i wioskach, zanim na dobre osiadł na Warmii. Tutaj zaczął fotografować i zmieniła się też tematyka jego utworów. W centrum znajdują się międzyludzkie relacje, bliskość, życiowe wybory i ich konsekwencje. Wybrzmiewa tęsknota za wspólnotą i potrzeba samotności. Apolinary POlek jest także autorem przekładów piosenek Leonarda Cohena i Boba Dylana, które także można usłyszeć podczas jego koncertów — informuje Wozownia Sztuk.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawa, która jest efektem pleneru fotograficznego i konkursu, który odbył się w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki Copernicus Open w sierpniu tego roku.

Fot. Sebastian Stawiński

Plener miał jasno określony cel — 4 tematy fotograficzne podzielone na dwie kategorie: tematy uliczne — "Mikołaj Kopernik wielkim astronomem był" i "Życie portowe małego miasta, z jasnymi i mrocznymi stronami turystyki" oraz tematy architektoniczne — "Mury, baszty i katedra — wzgórze katedralne i okolice. Pocztówka z wakacji" i "Gotyk i barok — detal i minimalizm w architekturze".

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB