Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Nie wszystko, co znajdziesz w lesie, jest bezpieczne [VIDEO]

2021-11-24 19:32:56 (ost. akt: 2021-11-24 13:38:39)

Autor zdjęcia: KPP Nowy Dwór Gdański

Teren Mierzei Wiślanej nadal ma niebezpieczne pozostałości po II wojnie światowej, gdzie podczas wędrówek leśnych grzybiarze odnajdują bomby lotnicze, granaty moździerzowe, pociski artyleryjskie. Policjanci ostrzegają przed niewybuchami, które nawet po kilkudziesięciu latach stanowią zagrożenie.

Policjanci co jakiś czas otrzymują zgłoszenia o odnalezionych w lesie niewybuchach. Mimo że pochodzą one przede wszystkim z czasów II wojny światowej, stwarzają nadal niebezpieczeństwo.

Na terenie Mierzei Wiślanej — i nie tylko — można wyróżnić różne rodzaje niewybuchów, takie jak, bomby lotnicze, granaty moździerzowe, pociski artyleryjskie, pociski rakietowe.

Zabezpieczenia, które powodowały, że pociski nie wybuchały, są znacznie skorodowane i tym bardziej wrażliwe na jakikolwiek ruch, czy dotyk.

Jeżeli znajdziesz niewybuch, nie dotykaj go! Nie próbuj go przesuwać i przemieszczać, ponieważ jakikolwiek ruch może spowodować wybuch. Takie znalezisko to realne zagrożenie dla życia, dlatego powinieneś odsunąć się na bezpieczną odległość.

Jeżeli w okolicy znajdują się inne osoby, poinformuj je o niebezpieczeństwie, aby również nie podchodziły do niewybuchu. Zadzwoń na numer alarmowy 112, informując o swoim znalezisku, postaraj się precyzyjnie określić miejsce, w którym się znajduje i opisać to, co znalazłeś, podając cechy dotyczące wyglądu, gabarytów i ilości.


źródło: KPP Nowy Dwór Gdański