Niedziela, 26 czerwca 2022. imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Czym charakteryzują się meble kolonialne?

2021-11-25 10:51:29 (ost. akt: 2021-11-25 10:51:38) Artykuł sponsorowany

Chociaż styl kolonialny znany jest od XIX. wieku, wiele osób miałoby problem z określeniem, czym tak naprawdę się on cechuje. Meble kolonialne w zasadzie nigdy nie wyszły z mody, a obecnie coraz częściej wykorzystywane we wnętrzach boho, etno, retro, a nawet nowoczesnych i loftowych. Co warto o nich wiedzieć? Dlaczego są tak pożądane? Sprawdźmy!

Kiedy i jak powstały pierwsze meble kolonialne?

Meble kolonialne wzięły swoją nazwę od dawnych kolonii brytyjskich (ale też hiszpańskich, portugalskich, francuskich) zakładanych w Azji i Afryce. Gdy Brytyjczycy zasiedlali odległe kontynenty, tęsknili za praktycznymi wiktoriańskimi meblami. W związku z tym zmuszeni byli prosić o pomoc w ich wytworzeniu lokalnych rzemieślników. W ten sposób powstały szafy, komody i łóżka o europejskiej duszy, lecz zdobione tradycyjnymi wzorami Hindusów, Tybetańczyków, Chińczyków, czy Afrykańczyków. Co ważne, meble wytwarzane były z lokalnych, egzotycznych dla Europejczyków gatunków drzew: palisandru indyjskiego, mango, teku, mahoniu, drzewa różanego itp. Niebanalne zdobienia i piękne, ciemne drewno sprawiły, że meble kolonialne zyskały sobie wielu sympatyków i szybko zostały uznane za produkty luksusowe.

Zalety mebli kolonialnych

Meble kolonialne cechują się jednak nie tylko wspaniałą estetyką. Egzotyczne gatunki drewna są też o wiele trwalsze niż europejskie. Z tego powodu przedmioty z nich wykonane są niezwykle odporne na uszkodzenia i mogą posłużyć kilku pokoleniom. Meble kolonialne są też ciężkie i stabilne, co jest ich niewątpliwym atutem w dobie chwiejnych, delikatnych szaf i regałów wykonanych z laminowanych płyt. Dzięki ciepłym odcieniom egzotycznego drewna i jego pięknemu usłojeniu wprowadzają do wnętrz przytulny, lecz elegancki klimat. Do tego wszystkiego świetnie komponują się zarówno z większością tkanin, jak i szkłem czy metalem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak już było wspomniane, meble kolonialne to dobra inwestycja na długie lata. Warto jednak pamiętać o tym, że drewno egzotyczne, podobnie, jak nasze rodzime, wymaga pielęgnacji. Na szczęście nie jest ona trudna: wystarczy regularnie przecierać meble z kurzu (mokrą ściereczką lub delikatnym detergentem do czyszczenia powierzchni drewnianych), a raz na jakiś czas je nawoskować. Woskowanie nie tylko zabezpieczy drewno przed starzeniem się, ale też przywróci mu świeży blask. Tak, jak w przypadku innych drewnianych przedmiotów, meble kolonialne powinno się chronić przed wilgocią, a także gorącem. Z tego powodu nie powinny stać np. przy grzejniku czy kominku.

Dowiedz się więcej na: https://www.indianmeble.pl/