Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Dziki z ASF w powiecie elbląskim i braniewskim

2021-11-29 14:14:51 (ost. akt: 2021-11-29 14:17:15)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o wykryciu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. Najnowsze doniesienia o zakażonych osobnikach dotyczą m.in. powiatu elbląskiego i braniewskiego.

Według sprawozdań z 25 listopada trzy padłe dziki zostały znalezione w okolicy miejscowości Długobór w gminie Płoskinia (powiat braniewski).

U zwierząt stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Kilka dni wcześniej Wojewódzki Lekarz Weterynarii informował o sprawozdaniach z 22 listopada — wśród nich znalazł się m.in. dzik odstrzelony w okolicy miejscowości Pagórki (gmina Tolkmicko, powiat elbląski) i padłym dziku znalezionym w okolicy miejscowości Bemowzina (gmina Braniewo, powiat braniewski) — u obu zwierząt stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Czym jest ASF?


Afrykański pomór świń (African swine fever — przyp. red.) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików.

W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji — zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach, gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.

Bardzo ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii opiekujących się stadem świń na pojawienie się objawów klinicznych (lub padnięć świń) oraz szybkie podjęcie przez służby weterynaryjne działań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób — gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów — dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach, na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF.

źródło: Główny Inspektorat Weterynarii