Mistrz polskiego jazzu zagra w Elblągu

2021-12-01 12:13:34(ost. akt: 2021-12-01 09:18:14)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Klub Środowisk Twórczych zaprasza na nietuzinkową jam session. W ten czwartek w klubie zagości mistrz polskiego jazzu Przemek Dyakowski, który zaimprowizuje w doborowym składzie.
Przemek Dyakowski to jeden z nielicznych muzyków polskiego środowiska jazzowego, który cieszy się mianem człowieka-instytucji wśród wszystkich czterech zmian jazzowych pokoleń.

To wspaniały saksofonista i bandleader otaczany szczególną estymą. Opisanie kariery Przemka Dyakowskiego jest wyzwaniem. To jeden z nielicznych polskich muzyków, który dorobił się za życia doskonale napisanej biografii i Złotej Płyty.

Przemysław Dyakowski urodził się w 1936 roku w Krakowie i krótko po wojnie trafił z rodziną do Zakopanego. Zanim zakochał się w muzyce, jego pasją było sportowe narciarstwo. Rozpoczął studia na Uniwersytecie w Krakowie, studiował polonistykę.

Był muzycznym samoukiem i jego pierwszym wyborem był akordeon. Wśród muzyków krakowskiego zespołu Dyakowskiego byli między innymi Andrzej Jaroszewski, znany konferansjer i Marian Ligęza, reżyser telewizyjny.

Zespół trafił do Piwnicy Pod Baranami, a Dyakowski zamienił akordeon na fortepian. W Piwnicy bywali wszyscy ówcześni najwięksi polscy jazzmani i Dyakowski z nimi grał.

Do saksofonu przekonał go Wojciech Karolak i pierwszy własny saksofon (sopranowy) Przemek Dyakowski kupił od Ryszarda Horowitza w 1959 roku. I to był początek kariery tego wielkiego artysty.

Można byłoby tu wiele napisać o dokonaniach Dyakowskiego, ale o nich można przeczytać w wielu publikacjach. My zapraszamy na wieczór jazzowy i do posłuchania improwizacji znakomicie dobranego składu artystów — przekazują organizatorzy.

Przemek Dyakowski zaimprowizuje w doborowym składzie: Janusz Mackiewicz — kontrabas, Bartek Krzywda — pianino, Szymon Zuehlke — saksofon tenorowy i Grzegorz Sycz — perkusja.

Czas i miejsce: Klub Krypta, 02 grudnia, godz. 19.00. Wstęp bezpłatny.

Klub Krypta