Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

Targi Seniora w elbląskim Światowidzie

2021-12-07 14:30:14 (ost. akt: 2021-12-07 13:55:48)

Autor zdjęcia: kk

Metryka jest nieważna, a wiek to tylko cyfra. Liczy się stan ducha i to, co mamy w sercu – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor elbląskiego Światowida, w którym po rocznej przerwie znów odbyły się targi zorganizowane specjalnie dla seniorów.

Występy artystyczne, ciekawe prelekcje, pokaz gotowania na żywo, badania profilaktyczne, sesje w komorze hiperbarycznej i porady dotyczące makijażu dla pań – to i jeszcze więcej atrakcji czekało wczoraj na elbląskich seniorów podczas kilkugodzinnych targów "Teraz My!".

– Nasza komora służy do hiperbarycznej terapii tlenowej – dzięki temu, że podajemy czysty tlen w warunkach podwyższonego ciśnienia, dotleniamy wszystkie komórki ciała. W takich warunkach tlen przenoszony jest nie tylko przez hemoglobinę, ale też rozpuszcza się w płynie mózgowo-rdzeniowym, w osoczu i limfie – mówi pani Hanna, która opowiedziała uczestnikom targów o zaletach terapii tlenowej.

Fot. kk


– Tlen jest dla organizmu źródłem energii – pozwala na przyspieszenie zachodzących w nim procesów regeneracyjnych, dzięki niemu poprawia się nasza koncentracja, jakość snu, a rany i zmiany na skórze goją się szybciej. Komora działa również przeciwbólowo, jej spektrum działania jest więc bardzo szerokie. W komorze spędza się jednorazowo 80 minut – można czytać, rozwiązywać krzyżówki lub po prostu się zdrzemnąć – miejsca w środku jest sporo – zdradza moja rozmówczyni.

Podczas targów nie mogło zabraknąć tematu dotyczącego aktywności fizycznej, która – przypominamy – wskazana jest w każdym wieku.

– Przez pięć lat zajmowałam się grupą seniorów w jednej z elbląskich siłowni, a od roku prowadzę własną salę ćwiczeń. Uważam, że seniorzy są grupą mocno ostatnio poszkodowaną – zdarza się, że przez sytuację epidemiczną, boją się wychodzić – a to właśnie aktywność fizyczna sprawia, że przybywa im energii i stają się sprawniejsi – zaznacza Anna Ślusarczyk.

Trenerka przyznaje: – Dzięki ćwiczeniom seniorzy mają szansę spotkać się ze znajomymi i poznać nowych ludzi. W moich grupach jest maksymalnie dziesięć osób, można więc powiedzieć, że ćwiczenia dobierane są indywidualnie – tak, by każdy mógł sobie poradzić. Pierwsze spotkanie jest zawsze darmowe, dzięki czemu możemy bez ponoszenia żadnych kosztów sprawdzić, czy zajęcia do nas trafiają.

Na temat pielęgnacji dojrzałej skóry opowiedziała Monika Kiełek – makijażystka, wizażystka i stylistka fryzur.

– Zaprezentowałam seniorkom makijaż cery dojrzałej i pokazałam, w jaki sposób dobrać odpowiednie produkty do naszej cery tak, by zniwelować niedoskonałości. Najlepszą bazą pod makijaż jest bowiem dobrze przygotowana wypielęgnowana skóra. Pokazałam paniom włoskie kosmetyki, które idealnie sprawdzą się do cery dojrzałej – napinają i ujędrniają skórę, a także spłycają zmarszczki – relacjonuje pani Monika.

I radzi: – Kobiety powinny pamiętać o codziennym używaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Warto, by panie w dojrzałym wieku sięgały po produkty lekkie o satynowym wykończeniu. Starajmy się delikatnie podkreślić naszą urodę, ale nie bójmy się kolorów – zawsze trzeba być sobą i czuć się dobrze we własnej skórze.

Fot. kk