Wtorek, 17 maja 2022. Imieniny Brunony, Sławomira, Wery

Elbląg: Pracownicy miejskich żłobków protestują

2021-12-16 14:39:44 (ost. akt: 2021-12-16 14:51:26)

Autor zdjęcia: freepik

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Żłobków Miejskich w Elblągu zmuszona została wejść z pracodawcą w spór zbiorowy i ogłosiła akcję protestacyjną — przekazuje Region Elbląski NSZZ Solidarność. Chodzi o wynagrodzenia.

Żłobki od 2011 podlegają pod Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, co oznacza, iż pracowników żłobków nie obejmują zapisy w Karcie Nauczyciela — jak się powszechnie uważa, a norma dobowa czasu pracy to 8 godzin dziennie — 40 tygodniowo — w 5-dniowym tygodniu pracy — informuje organizacja.

— Każdego dnia pod opieką w żłobkach miejskich jest ok. 350 dzieci, gdzie na jedną grupę przypada od 20 do nawet 37 dzieci. Dokładamy wszelkich starań, by ukierunkować rozwój waszych pociech zgodnie z ich wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem rodzinnym i domowym. Sprawujemy nie tylko opiekę nad dzieckiem, ale również wdrażamy działania wychowawcze, edukacyjne i pielęgnacyjne. Wspieramy dzieci w osiągnięciu gotowości przedszkolnej. Nasza praca od zawsze jest bardzo odpowiedzialna i wymaga profesjonalizmu, ponieważ chodzi w niej przede wszystkim o dobro dziecka, co jest dla nas najważniejsze nawet podczas trwania akcji protestacyjnej — piszą pracownicy żłobków w przekazanej do naszej redakcji wiadomości.

A wśród swoich postulatów wymieniają m.in. wyrównanie płacy zasadniczej na tych samych stanowiskach z ujednoliceniem regulaminu wynagradzania pracowników, stworzenie ścieżki awansu zawodowego, bo ta, jak przyznają, obecnie nie istnieje, oraz zabezpieczenie środków na dodatkowe wynagrodzenie za zastępowanie tych pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim.

I choć, jak informują pracownicy, wreszcie nagrody dyrektora od trzech lat dostali wszyscy, a nie jak dotychczas po kilka osób na każdy żłobek, to zaoferowana podwyżka nie do końca ich satysfakcjonuje.

— W odpowiedzi władze miasta podniosły nam od listopada wynagrodzenie o 220 złotych średnio na etat — do kwoty 3010 — co finalnie od stycznia stanie się koniecznością, ponieważ tyle będzie wynosiło minimalne wynagrodzenie — zauważa Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Żłobków Miejskich w Elblągu.

I informują, że termin mediacji zaproponowano im dopiero na 27 grudnia.
— To dwa tygodnie od rozpoczęcia protestu, co pokazuje opieszałość w tak ważnej społecznie sprawie, w związku z czym czujemy się lekceważeni — podsumowują pracownicy żłobków.

A co na to Urząd Miasta w Elblągu? — Związek Zawodowy „Solidarność” nie skierował zapytania do władz miasta w sprawie podwyżek w elbląskich żłobkach. Niemniej, znając treść pisma skierowanego do dyrektorów elbląskich żłobków, wspólnie z nimi przygotowujemy propozycje, które zostaną przedstawione 27.12.2021 na spotkaniu ustalonym przez dyrektorów elbląskich żłobków — informuje rzeczniczka prezydenta Joanna Urbaniak.

Do tematu powrócimy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB