Poniedziałek, 16 maja 2022. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Funkcjonariusz aresztu uratował ludzkie życie

2022-01-19 15:36:11 (ost. akt: 2022-01-19 15:44:23)

Autor zdjęcia: AŚ w Elblągu

Ratowanie drugiego człowieka to odruch. Tu nie ma czasu na zastanawianie się, tylko trzeba działać – mówi kpr. Rafał Myszka. Funkcjonariusz Aresztu Śledczego uratował życie mężczyźnie, który stracił przytomność podczas uroczystości pogrzebowych.

Funkcjonariusz na medal przeprowadził akcję ratowania życia 30 grudnia minionego roku, kiedy jeden z mężczyzn uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych doznał ataku padaczkowego i stracił przytomność. To właśnie Rafał Myszka zareagował natychmiastowo i udzielił mężczyźnie profesjonalnej i niezbędnej pomocy.

– Ratowanie drugiego człowieka to odruch. Tu nie ma czasu na zastanawianie się, tylko trzeba działać. Praca w służbach mundurowych sprawia, że zawsze musimy być przygotowani na szybkie i skuteczne reakcje, tym bardziej gdy chodzi o ludzkie zdrowie lub życie. Starałem się zrobić wszystko, co konieczne, aby człowiek przeżył i nie doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego – mówi Rafał.

A Anna Downar – rzeczniczka prasowa Aresztu Śledczego w Elblągu – przyznaje: – W elbląskim areszcie systematycznie organizowane są szkolenia funkcjonariuszy i pracowników z udzielania pierwszej pomocy. Szkolenia przeprowadzone są przez wykwalifikowanego specjalistę ratownictwa medycznego. Edukacja w tym zakresie jest niezbędna. Do aresztów i zakładów karnych trafiają skazani lub tymczasowo aresztowani, którzy są w różnym stanie zdrowia. Niejednokrotnie są to osoby wyniszczone nałogami, lub osoby przeżywające życiowe dramaty, które mocno odbijają się na stanie zdrowia. Funkcjonariusz jest pierwszą osobą, która może uratować ludzkie życie, wiedząc, jakie działania należy podjąć np. w przypadku zawału serca, hipoglikemii, padaczki, czy urazu. Jak się okazuje, nabyte umiejętności bywają nieocenione w życiu codziennym.

Kpr. Rafał Myszka pełni służbę od dwóch lat na stanowisku strażnika Działu Ochrony w Oddziale Zewnętrznym w Braniewie. Mimo niedużego stażu wykazał się postawą godną naśladowania.

19 stycznia Dyrektor Aresztu Śledczego w Elblągu ppłk Marek Sokół wręczył funkcjonariuszowi wyróżnienie w postaci krótkoterminowego urlopu wypoczynkowego, dziękując za profesjonalne przeprowadzenie akcji ratującej życie ludzkie i wzorową służbę.

– Gotowość do niesienia bezinteresownej profesjonalnej pomocy drugiemu człowiekowi to cecha wyjątkowa. Nie każdy byłby w stanie zachować zimną krew w obliczu zagrożenia życia i działać w sposób skoordynowany. Dlatego jesteśmy dumni, że mamy w swoich szeregach takiego funkcjonariusza – powiedział Sokół.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB