Poniedziałek, 16 maja 2022. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Polski Ład w emeryckim portfelu

2022-01-24 07:36:38 (ost. akt: 2022-01-24 07:41:14)

Autor zdjęcia: Pixabay

Emeryci liczą na marcową waloryzację, która ma im złagodzić skutki wysokiej inflacji. Ta w grudniu wyniosła 8,6 proc. w porównaniu do grudnia 2020 roku. Jednak seniorzy muszą zapomnieć o tak wysokiej waloryzacji.

Inflacja daje się we znaki szczególnie emerytom i rencistom, którzy mają niskie świadczenia. A aż 3,7 mln emerytów (czyli 62 proc. ogółu) oraz 1,4 mln rencistów (czyli 75 proc. ogółu) dostaje emeryturę lub rentę w wysokości do 2500 zł miesięcznie. Nic dziwnego, że seniorzy czekają na waloryzację swoich świadczeń.

Rekompensata za wzrost


Waloryzacja emerytur i rent to nic innego jak rekompensata za wzrost cen towarów i usług. Chodzi o to, żeby nie spadała siła nabywcza świadczeń. Emerytury i renty podlegają waloryzacji co roku od 1 marca, a jej wysokość zależy od dwóch czynników. Bierze się pod uwagę średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w tamtym okresie.
Jednak tu nie ma co liczyć, że waloryzacja w tym roku będzie tak rekordowo wysoka, jak wysoka była w grudniu inflacja, czyli 8,6 proc. Optymizm z powodu dobrej waloryzacji nieco prysł po komunikacie GUS z ubiegło piątku.

Jak podał urząd, średnioroczny ogólny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2021 r. wyniósł 5,1 proc. Natomiast tzw. inflacja emerycka, czyli wzrost cen usług i produktów, z jakich korzystają seniorzy, był niższy, bo wyniósł 4,9 proc.

Waloryzacja może sięgnąć 7 proc


Ta informacja zaskoczyła nawet ekonomistów, bo to rzadkie zjawisko, żeby inflacja emerycka była niższa od podstawowej inflacji. To też zła wróżba dla samych emerytów. Dlaczego? Bo gdyby rząd zastosował taki wskaźnik waloryzacji, to inflacja szybko pożarłaby waloryzację emerytur i rent.

— GUS trochę zaskoczył, a tym bardziej, że NBP podał, że inflacja bazowa w grudniu wyniosła 5,3 proc. — mówi Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. — Przewidywaliśmy, że waloryzacja sięgnie ok. 7 proc., ale przy tej inflacji emeryckiej, jak dobije do 6 proc. to będzie maksimum.
To złe wieści dla emerytów, ale jest nadzieja, że jednak waloryzacja będzie wyższa.

— Z resortu pracy płyną sygnały, że waloryzacja może sięgnąć jednak 7 proc. (niedawno minister pracy i rodziny Marlena Maląg powiedziała, że tegoroczna waloryzacja może wynieść przynajmniej 7 proc. — red.) — dodaje ekspert Instytutu Emerytalnego. — Ale dziś trudno powiedzieć, ile faktycznie to będzie. Musimy poczekać na komunikat GUS w sprawie wzrostu płac.

Zwykle GUS publikuje te dane w pierwszej dekadzie lutego, ale być może w tym roku będzie to szybciej, bo też oczekiwania społeczne są wielkie.

Podwyżka kwoty wolnej od podatku


Rząd zapewnia, że seniorzy nie stracą zmianach podatkowych, które znalazły się w Polskim Ładzie. Dzięki podwyżce kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł emerytury do 2500 zł miesięcznie są zwolnione z podatku. Jak nowe przepisy przełożą się konkretnie na pieniądze? Przy emeryturze 1000 zł brutto zysk wyniesie zaledwie 35 zł, ale już przy świadczeniu 2000 zł brutto będzie to 141 zł, a przy emeryturze 2500 zł brutto emeryci zyskają najwięcej, bo 187 zł.
Co z pozostałymi emerytami, którzy dostają wyższe świadczenia? Otóż będą płacić podatek od kwoty przekraczającej 2500 zł. W sumie na tych zmianach skorzysta aż 90 proc. wszystkich emerytów i rencistów, w ich w portfelach będzie więcej pieniędzy. Według rządu, na nowych przepisach skorzysta ponad 8 milionów emerytów i rencistów.

W miniony poniedziałek na konferencji w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie na temat zmian podatkowych, które weszły w życie od nowego roku, Aneta Wiecha-Wasiluk, dyrektor oddziału ZUS w Olsztynie, powiedziała, że 8,2 mln osób, czyli 95,1 proc., które dostają świadczenia do 4920 zł brutto zyska na Polskim Ładzie. Z kolei 420,8 tys. osób, które pobierają świadczenie między 4921 zł a 12800 zł nie straci na nowych rozwiązaniach podatkowych.

Dłuższa aktywność zawodowa?


Kto straci, tak jak w przypadku zatrudnionych osoby, które dostają świadczenie powyżej 12800 zł brutto? Ci emeryci, których jest w Polsce zaledwie 460, dostaną na rękę kilka procent niższe wypłaty.

W styczniu część emerytów dostała jednak niższe świadczenia, ale dzięki rozporządzeniu ministra finansów z 7 stycznia tego roku, w lutym osoby te dostaną wyrównanie. W całym kraju chodzi o prawie 430 tys. osób, które obejmie wyrównanie do ich emerytur z tytułu nadpłaty podatku. W naszym regionie będzie to dotyczyło 8278 osób, a łączna kwota wyrównania wyniesie ponad 780 tys. zł.

W Polskim Ładzie, który podwyższa też pierwszy próg podatkowy z 85 do 120 tys. zł, jest też zachęta do dłuższej aktywności zawodowej. Otóż osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, dalej pracują i nie pobierają emerytury, nie będą płacić podatku od dochodów, które nie przekroczą 115 tys. złotych (85 tys. zł plus 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku).

Andrzej Mielnicki


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. as #3088968 24 sty 2022 23:08

  Prezydentów i radnych ma się takich - na jakich się głosowało... Składki ZUS-owskie dla ludzi dobrze zarabiających faktycznie były często nawet niższe niż dla osób zarabiających znacznie mniej więc z tym trzeba było coś zrobić. PŁ na pewno będzie jeszcze modyfikowany, ale jego słuszne założenia zostały ostatnio nawet potwierdzone przez komisję Senatu RP. https://www.tvp.info/58103724/senat-opra cowal-wlasna-ekspertyze-o-polskim-ladzie -interesujace-wnioski

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Babcia #3088922 24 sty 2022 18:06

  Ja już jestem stara, ale dziwię się młodym ludziom i przedsiębiorcom, że nie wychodzą na ulice jeszcze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Mark #3088871 24 sty 2022 12:35

  Jest dobrze. Tylko lewaki i sodomici tego nie widzą. Po co większe rewaloryzacje emerytom skoro im się już teraz żyje znacznie lepiej niż za PO i PSL? Wstali z kolan i są szczęśliwi, wszystkie wskaźniki to pokazują, że jest lepiej, ale czerwone ubeki będą narzekać.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. AtoJa #3088860 24 sty 2022 11:21

  Bandyckich czasów żeśmy dożyli. Waloryzacja dla emerytów i urzędniczego pospólstwa 6% a dla prezydenta i radnych 100%. To się musi zakończyć społecznym buntem .

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz