Wtorek, 17 maja 2022. Imieniny Brunony, Sławomira, Wery

Dzień dawcy szpiku w elbląskim areszcie

2022-01-26 12:44:21 (ost. akt: 2022-01-26 12:49:26)

Autor zdjęcia: AŚ w Elblągu

26 stycznia to Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Z tej okazji na terenie Aresztu Śledczego w Elblągu pod hasłem "Dzień dawcy szpiku" rozpoczęła się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Inicjatywa jest zrealizowana pod egidą Fundacji DKMS, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego.

Fundacja została założona w 1991 roku z inicjatywy dr. Petera Harfaw w oparciu o historię jego cierpiącej na białaczkę żony Mechtild Harf, dla której jedyną szansą było przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy.

DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu ponad 11 lat fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 700 000 potencjalnych dawców. Ponad 9807 osób oddało już swoje komórki macierzyste, ratując życie innym.

W trakcie akcji rejestracji mł. chor. Zbigniew Nisztuk jako wolontariusz rozdał funkcjonariuszom i pracownikom elbląskiej jednostki, którzy chcieli wziąć udział w tej formie pomocy, pakiety z instrukcją i wyposażeniem niezbędnym do rejestracji i samodzielnego pobrania wymazu do badań genetycznych.

Zachęcamy wszystkich wzięcia udziału w akcji – każdy z nas może zostać darczyńcą życia – przekazuje Areszt Śledczy w Elblągu.

Fot. AŚ w Elblągu

Fot. AŚ w Elblągu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB