Czwartek, 30 marca 2023. imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Uwaga! Oszuści naciągają na koronawirusa

2022-02-03 15:16:45 (ost. akt: 2022-02-03 13:22:14)

Autor zdjęcia: pexels

Oszuści wyłudzają pieniądze, wykorzystując opowieść o koronawirusie. Dzwonią głównie do seniorów i podają się za członka rodziny, który zachorował na COVID-19 i jest w bardzo złym stanie. Po chwili do rozmowy włącza się rzekomy lekarz, który wszystko potwierdza i doradza pilną terapię ratującą życie.

Oszuści żerują na dobrym sercu starszych osób i na strachu o życie bliskich. Często grają na emocjach, płacząc, krzycząc oraz strasząc poniesieniem sporych wydatków. W ten sposób wywierają presję, chcąc wymusić na nich szybką reakcję.

Pamiętajmy, że nikt nie może od nas żądać pieniędzy za leczenie chorego na Covid-19, leki czy diagnostykę. Chory jest leczony za darmo, więc nie dajmy się oszukać!

Jeśli dzwoni do nas osoba, która próbuje wmówić nam, iż musimy zapłacić za leczenie najbliższych, powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować o próbie oszustwa policję.

W wielu przypadkach oszuści podszywają się pod legalne firmy, używając podobnych nazw, stron internetowych i adresów e-mail, próbując oszukać nieświadome osoby. Dzwonią do ofiary i podają się za pracowników szpitala lub przychodni. Przekonują rozmówcę, że jego krewny zakaził się koronawirusem i trzeba opłacić jego leczenie.

Poniżej kilka sposobów umożliwiających rozpoznanie i ochronę przed oszustwami telefonicznymi:


1. Sprawdź tożsamość dzwoniącego.

2. Nie sprawdzaj dzwoniącego za pomocą numeru telefonu, który ci podał – to może być fałszywy numer.

3. Wyszukaj w Internecie numer telefonu instytucji/organizacji/firmy i zadzwoń bezpośrednio.

4. Nie działaj pod presją czasu. Uważaj na wszystkie wiadomości, które skłaniają do natychmiastowego działania.

5. Nie podawaj żadnych poufnych danych przez telefon (haseł, loginów, danych karty kredytowej, itp.).

6. Nie ufaj komuś, kto podaje się za urzędnika państwowego lub funkcjonariusza organów ścigania i żąda zapłaty, lub poufnych informacji. Od razu skontaktuj się z lokalną Policją, aby to sprawdzić.

KPP Nowy Dwór Gdański