Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

Elbląski Światowid świętuje 60-lecie istnienia [ZDJĘCIA]

2022-02-18 10:32:25 (ost. akt: 2022-02-18 10:38:18)
W inauguracji obchodów 60-lecia elbląskiego Światowida uczestniczyła wicemarszałek Sylwia Jaskulska

W inauguracji obchodów 60-lecia elbląskiego Światowida uczestniczyła wicemarszałek Sylwia Jaskulska

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Towarzyszy mieszkańcom Elbląga już od sześćdziesięciu lat, a w tym roku — obchodząc wyjątkowy jubileusz Światowid, dbając o swoją historię i tradycję, otwiera się na to, co nowe i cieszy się nowym wnętrzem, którego modernizację zakończono w 2021.

W miniony czwartek zainaugurowane zostały obchody 60-lecia istnienia instytucji. Świętowanie otworzyła składająca się z 61 fotografii wystawa "Światowid wczoraj i dziś", zrealizowana we współpracy z Zespołem Szkół Gospodarczych w Elblągu. Obok zdjęć pochodzących z archiwów Światowida, oglądać można aktualne zdjęcia wykonane przez uczniów szkolących się w klasie o profilu technik fotografii i multimediów.


— Bardzo dziękujemy za zaproszenie naszej szkoły do współpracy — do tego, by uświetnić tak zacny jubileusz 60-lecia. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, a ja jestem dumna, że nasi uczniowie mogą tutaj być i że mieszkańcy będą mogli podziwiać ich umiejętności — powiedziała dyrektorka ZSG Maria Dobosz.

Swoje zdjęcia zaprezentowało ośmioro uczniów i uczennic, a wśród nich Patrycja Czerska, Filip Czopek, Wiktoria Miszta, Karina Nadolska, Angelika Pater, Patryk Stolarski, Klaudia Zakrzewska i Sebastian Cichowlas.

— Nasze zadanie polegało na sfotografowaniu Światowida od wewnątrz i z zewnątrz — chcieliśmy pokazać, jak unowocześnił się przez te wszystkie lata. Znamy Światowid — kojarzył nam się głównie z kinem, ale teraz wiemy, że dzieje się tutaj naprawdę dużo. Kultura jest bardzo ważna — to ona pomaga nam odnaleźć własną tożsamość — mówił jeden z młodych fotografów — Patryk.

A kurator wystawy Kamil Zimnicki zaznaczył: — Wystawa "Światowid wczoraj i dziś" to kulturalne zaproszenie — z jednej strony do podróży w czasie — wspomnień i wszystkich wydarzeń, które przez 60 lat tworzyły to miejsce, ale z drugiej strony jest to także zaproszenie do współtworzenia tego miejsca — realizacji swoich pasji, marzeń i zainteresowań — bo po to jesteśmy.

Głos zabrała również wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska: — Kultura ma cieszyć i wzruszać, ale musi też uwierać, zastanawiać i pobudzać do myślenia i tęsknoty za nią. Pandemia zmieniła przecież tak wiele w naszym życiu, a artyści byli pierwsi zamknięci i ostatni otwarci. Kogo potrzebują? Nas — widzów, dlatego pokażmy, że jesteśmy solidarni, że będziemy brać udział w wydarzeniach kulturalnych i odwiedzać to miejsce, nagradzając jego działalność brawami.

Główne obchody 60-lecia zaplanowano na wrzesień. Do tego czasu sporo się w Światowidzie wydarzy — wśród zaplanowanych imprez należy wyróżnić powracający do Elbląga po dwuletniej przerwie Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa "...czy to jest kochanie?" i regularnie organizowany we wnętrzach Światowida wielkanocny jarmark "Pogrzeb żuru i śledzia".