środa, 30 listopada 2022. imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

Biblioteka Elbląska też chce pomóc uchodźcom z Ukrainy

2022-02-28 18:02:39 (ost. akt: 2022-02-28 15:40:24)

Autor zdjęcia: Biblioteka Elbląska

W reakcji na aktualną sytuację związaną z wojną na Ukrainie biblioteka miejska ogłaszamy specjalny kiermasz książek wycofanych z bibliotecznego księgozbioru, który odbędzie się w sobotę, 5 marca w sali "U św. Ducha" Biblioteki Elbląskiej w godz. 10:00-14:00. Z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży zakupione zostaną książki w języku ukraińskim, głównie dla najmłodszych

Społeczność biblioteczna, nieobojętna na bieżącą sytuację, postanowiła podjąć działania mające na celu przygotowanie się na przyjęcie do Elbląga uchodźców wojennych z Ukrainy napływających do naszego miasta.

Ludzie wyruszający ze swoich domów zabrali ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy i dokumenty, pozostawiając w nich cały swój dobytek. Po przybyciu do Polski będą potrzebowali, choć odrobiny normalności, aby oderwać swoje myśli od toczącej się w ich kraju wojny. Dotyczy to m.in. dzieci, dla których sytuacja jest bardzo stresująca.

Ze środków ze sprzedaży biblioteka chce zakupić książki w języku ukraińskim. Literatura ma bowiem ogromną siłę, a za jej pomocą możliwe jest łagodzenie stresu związanego z obecną sytuacją. W najbliższym czasie pracownicy biblioteki będą również przygotowywać się do prowadzenia działalności animacyjnej i kulturalnej skierowanej do przybywających Ukraińców.

– Jesteśmy pewni, że wspólnymi siłami – ludzi kochających książki – możemy wiele zdziałać i w ten sposób okazać pomoc. Jesteśmy całym sercem z ukraińskim narodem – mówią przedstawiciele Biblioteki Elbląskiej.

Książka w cenie 3 zł.

Osoby posiadające książki w języku ukraińskim mogą wymienić je na znajdujące się na kiermaszu.