Poniedziałek, 28 listopada 2022. imieniny: Jakuba, Stefana, Romy

Kolejni ochotnicy wstępują w szeregi warmińsko-mazurskich terytorialsów

2022-03-10 10:01:03 (ost. akt: 2022-03-10 08:30:20)

Autor zdjęcia: WOT

Rosyjska napaść na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost zainteresowania służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. W miniony weekend szeregi WOT na Warmii i Mazurach zasiliło ponad 70 nowych żołnierzy.

W ramach szkolenia wyrównawczego terytorialsami zostali rezerwiści i byli żołnierze zawodowi, czyli osoby, które miały już do czynienia z wojskiem. To już drugie w tym roku przyjęcie żołnierzy ochotników do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej i pierwsze na szkolenie wyrównawcze. Od początku roku szeregi brygady zasiliło blisko 250 ochotników. To nie koniec, w ostatni weekend marca w ramach szkolenia podstawowego zgłoszą się kolejni zainteresowani służbą wojskową.

Coraz więcej chętnych


Tymczasem w sobotni poranek na szkolenie wyrównawcze zgłosili się m.in. byli żołnierze zawodowi, kierowcy, mechanicy, dziennikarz i nauczyciele. Nie brakuje miłośników sportu, sztuki walki, medycyny, historii czy też lotnictwa. Kandydaci są w stanie pogodzić obowiązki zawodowe ze służbą w mundurze.

— Sytuacja jak każdy wie, śledzi w mediach, jest nieciekawa. Na pewno pojawia się też patriotyczny obowiązek. W moim przypadku on przeważył, żeby do wojska wrócić — mówi st. chor. sztab. Mariusz Witkowski, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.

Przebieg szkolenia


Szkolenie wyrównawcze w 45 batalionie lekkiej piechoty w Olsztynie zakończy się egzaminem, czyli tzw. pętla taktyczną. Podczas ośmiodniowego szkolenia rozłożonego na cztery weekendy, żołnierze przypomną sobie zagadnienia z taktyki, medycyny pola walki, strzelectwa i ich postaw oraz obsługi broni i zasad przetrwania. Po zakończonym szkoleniu żołnierze trafią do batalionów w Braniewie, Morągu, Giżycku i Olsztynie.

Wojska obrony terytorialnej są otwarte na wszystkich kandydatów — także tych, którzy dotąd nie nosili munduru.

— Najbardziej poszukiwani są przede wszystkim kierowcy, ratownicy medyczni, ale mile widziane będą również inne profesje, bo WOT cechują się tym, że mamy bardzo szeroką gamę do wyboru, każdy może znaleźć coś dla siebie — tłumaczy kpr. Dominik Smosarski, rekruter 45blp w Olsztynie.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ok. 3 tys. żołnierzy, którzy pełnią służbę polegającą m.in. na pomocy uchodźcom z Ukrainy i ochronie granicy z Białorusią. Równocześnie doskonalą swoje umiejętności, podnoszą poziom wyszkolenia, by być gotowym do realizacji zadań w każdym momencie. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 000 żołnierzy.

Zawsze można spróbować


Dla osób, które jeszcze nie zdecydowały się na służbę w wojsku, ale myślą o tym zachęcamy do kontaktu z naszymi rekruterami, co z pewnością ułatwi i przyśpieszy cały proces rekrutacyjny. Rekruterzy to żołnierze WOT – ochotnicy, którzy pełnią służbę od co najmniej roku i są gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące procesu rekrutacji, służby, korzyści i obowiązków, szkolenia itp. Aby skontaktować się z rekruterem, wystarczy wejść na stronę rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i wpisać nazwę powiatu.

WOT