Seniorka oszukana metodą na wnuczka. Policja ostrzega

2022-03-15 12:22:02(ost. akt: 2022-03-15 12:25:58)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pexels

86-letnia elblążanka padła ofiarą oszustów. Do kobiety zadzwonił fałszywy wnuczek z informacją, że potrącił samochodem kobietę w ciąży, a dziecko zmarło. Poprosił o pieniądze i kosztowności celem “załatwienia” sprawy.
W poniedziałek 14 marca do starszej pani zadzwonił zapłakany mężczyzna, podający się za jej wnuczka. Opowiedział niewiarygodną historię, w której miał być sprawcą wypadku. Całe zdarzenie miało mieć miejsce w Gdańsku, a potrącona rzekomo przez niego ciężarna kobieta urodziła martwe dziecko.

Dla uwiarygodnienia historii jeden oszust przekazał słuchawkę drugiemu oszustowi, który podał się za policjanta. Ten fałszywy funkcjonariusz powiedział kobiecie, żeby wypłaciła z banku pieniądze i spakowała kosztowności. Wszystko w celu “załatwienia” sprawy.

86-latka nie zweryfikowała informacji u prawdziwego wnuczka i uwierzyła oszustom. Przekazała “kurierowi” 15 tys. zł oraz biżuterię o wartości 10 tys. zł.

Policjanci radzą:


1. Nie ufaj obcym dzwoniącym do ciebie.
2. Nie przekazuj pieniędzy, biżuterii lub innych rzeczy nieznajomym.
3. Nie podawaj obcym osobom, szczególnie w rozmowie telefonicznej, informacji na temat swoich danych osobowych jak: numer telefonu, numer pesel, numer dowodu osobistego, miejsce zamieszkania, posiadanych oszczędności, kont bankowych czy haseł.

Należy też uczulić osoby starsze, że jeżeli skontaktuje się z nimi nieznajomy, to trzeba przerwać rozmowę, odłożyć słuchawkę i zgłosić sprawę na policję.

Wielokrotnie informowaliśmy o dokonanych oszustwach lub próbach oszustw metodą "na policjanta", czy "na wnuczka". W części przypadków, dzięki przytomnemu zachowaniu seniorów, udało się uchronić ich przed stratą kosztowności.

KMP Elbląg