Mieszkania w ETBS na wynajem. Rusza nabór wniosków

2022-03-15 14:40:34(ost. akt: 2022-11-27 14:13:30)

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Gdzie? W Elblągu. W kwietniu przy ul. Wiejskiej rozpocznie się budowa dwóch 6-kondygnacyjnych budynków. Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybrało już wykonawcę inwestycji. Rozpoczął się też nabór wniosków, który potrwa do 22 kwietnia.
Według projektu w każdym budynku znajdzie się po 60 mieszkań — po 12 lokali o powierzchni 60 m kw., 30 o powierzchni około 55 m kw. i 18 lokali o powierzchni około 42 m kw. Dla każdego mieszkania zapewnione będzie jedno miejsce parkingowe, powstanie również sześć garaży w budynku. Inwestor nie zapomina o najmłodszych i wykona plac zabaw dla dzieci wraz z małą architekturą.

Realizowany przetarg obejmuje jeden z dwóch budynków bliźniaczych przy ulicy Wiejskiej. Prace rozpoczną się w kwietniu, a termin przewidziany na ich zakończenie to czerwiec 2023 roku. Pierwsi lokatorzy powinni zamieszkać w nowych mieszkaniach już w lipcu następnego roku.

— Będą to mieszkania gotowe do zamieszkania, z posadzkami gresowymi w łazience i kuchni, panelami podłogowymi w pozostałych pomieszczeniach, białym montażem, kuchenką indukcyjną z piekarnikiem elektrycznym. Każdy lokal ma balkon, do każdego mieszkania będzie przypisana komórka lokatorska i miejsce parkingowe — wylicza Agnieszka Nowińska, prezeska Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

I dodaje: — W tej chwili bardzo zmieniła się zdolność kredytowa mieszkańców. To zwiększa zainteresowanie mieszkaniami TBS-u.

Wykonawcą inwestycji jest iławskie przedsiębiorstwo, umowa opiewa na ponad 19 milionów złotych. Miasto pozyskało na ten cel bezzwrotny grant w kwocie 7,5 miliona. Pozostałe koszty zostaną pokryte ze środków partycypacji przyszłych lokatorów. Podstawowym warunkiem wynajmu mieszkania jest bowiem wpłata 30 proc. jego wartości. Jak przekazuje ETBS, szacowany koszt partycypacji za 1 m kw powierzchni użytkowej mieszkania wyniesie 1864 zł. Kwotę tę trzeba będzie wpłacić do 30 października 2022 roku.

15 marca ruszył nabór wniosków, który potrwa do 22 kwietnia.
— Każdy wniosek będzie oceniony przez komisję — w tym przypadku nie obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Liczy się punktacja przyznawana przez komisję na podstawie przepisów ustawowych i uchwały Rady Miejskiej. Osoby z najwyższą punktacją będą musiały podpisać umowy partycypacyjne z Elbląskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego do 25 maja — zaznacza prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Jeżeli chodzi o drugi budynek, który ma powstać przy Wiejskiej, trwają dopiero prace projektowe.