Elbląg: Uwaga na fałszywe SMS-y o nieopłaconym rachunku za prąd

2022-03-18 12:53:17(ost. akt: 2022-03-18 13:02:18)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Elbląska policja informuje, że elblążanie otrzymują SMS-y z nieznanych im numerów, dotyczące zaległości w opłacaniu rachunków za energię elektryczną. Pod informacją znajduje się link do opłacenia zaległości. To nic innego jak oszustwo. Co powinniśmy zrobić?
Zignorować wiadomość, a już na pewno nie otwierać wspomnianego linku.
Ten rodzaj oszustwa to podobny schemat jak to do opłacenia przesłanej do nas paczki. Tam też funkcjonował link, a autor wiadomości informował o koniecznej dopłacie w wysokości 50 groszy.

W oszustwie na „brak prądu” dostajemy informację o tym, że dostawca odetnie nam prąd w związku z brakiem opłat. Oczywiście może to wywołać inne emocje niż SMS o dopłacie do paczki, ale nie powinniśmy tym emocjom ulegać. Oszuści posuwają się do różnych metod, by nas „nabrać”. Jeżeli, niekontrolowanym przesłaniem informacji z naszego telefonu.

Na oficjalnej stronie PGE czytamy:


Jak odróżnić fałszywą wiadomość od prawdziwej?

PGE Obrót przypomina, aby zawsze sprawdzać informacje otrzymywane drogą pocztową i elektroniczną. Spółka podkreśla, że w korespondencji przypominającej o zaległych płatnościach oraz zamiarze wstrzymania dostaw energii elektrycznej zawsze podany jest nr Klienta, nr faktury/dokumentu wraz z terminem płatności i kwotą do zapłaty. Nie ma tam natomiast linku kierującego bezpośredniego do systemów płatności internetowych.

KMP Elbląg