Niedziela, 7 sierpnia 2022. imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Przekop Mierzei Wiślanej. Grzegorz Witkowski odbył rejs po rzece Elbląg [ZDJĘCIA]

2022-03-22 14:42:35 (ost. akt: 2022-03-22 14:45:51)

Autor zdjęcia: Urząd Morski w Gdyni

W miniony poniedziałek podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski odbył rejs po rzece Elbląg na odcinku, na którym są aktualnie prowadzone prace w ramach drugiego etapu budowy nowej drogi wodnej.

Ten etap inwestycji polega na obudowie brzegów rzeki Elbląg na długości około 10,5 km, przebudowie kolizji teletechnicznych oraz energetycznych, a także wykonaniu odcinka drogi powiatowej i mostu obrotowego nad rzeką Elbląg — wyjaśnia Urząd Morski w Gdyni.

A Grzegorz Witkowski zaznacza: — Realizowane prace są niezwykle ważne dla całej inwestycji budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną oraz połączenia z portem w Elblągu. Drugi etap prac pozwoli nie tylko na poprawę żeglugi, ale również na lepszą komunikację drogową dla okolicznych mieszkańców. Nowy most obrotowy zastąpi wysłużony most pontonowy. Cieszy nas fakt, że przez realizację tak strategicznej inwestycji zyska cały region Zalewu Wiślanego, który przez lata był niedoinwestowany.


Jakie prace są aktualnie realizowane? Frima Budimex zajmuje się m.in. pogrążaniem ścianki szczelnej, rozbiórką istniejących umocnień wraz z robotami podczyszczeniowymi, trwają również roboty żelbetowe w ramach przyczółków mostu i umocnienia brzegu.

— Wykonujemy szereg prac na drugim etapie budowy — m.in. roboty związane z budową nowego mostu w Nowakowie. Są to działania obejmujące instalację kleszczy na ściance szczelnej oraz przygotowywanie platform pod wzmocnienie podłoża, a także wykonanie pali CFA pod przyczółki mostowe. Zrealizowano już większość robót branżowych — mówi kierownik budowy Bartosz Michalski.

A dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski przypomina: — W kwietniu minie rok od podpisania kontraktu na tę część inwestycji. Jesteśmy w trakcie przetargu na pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym, niedawno podpisaliśmy umowę na budowę pogłębiarki, która docelowo będzie wykorzystywana do jego utrzymania. Warto wspomnieć, iż aktualnie remontujemy także przystań pasażerską w Krynicy Morskiej oraz porty rybackie we Fromborku i Nowej Pasłęce, słowem — na Zalewie i Mierzei Wiślanej dzieje się dużo.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Przyrodnik. #3096061 | 5.173.*.* 23 mar 2022 07:56

    Czy projektanci tych prac wzięli pod uwagę fakt, że rzeke Elblag przeplywaja zwierzęta przemieszczajac się pomiędzy Wyspa Nowakowska a Wyrzyna Elbląska?

    odpowiedz na ten komentarz