Wtorek, 27 września 2022. imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Park Dolinka i problem z toaletami. Radna pyta, kiedy się pojawią

2022-03-29 09:24:00 (ost. akt: 2022-03-28 16:15:31)
Park Dolinka został otwarty 6 grudnia w ramach mikołajkowego prezentu dla dzieci. Czy zapomniano o toaletach?

Park Dolinka został otwarty 6 grudnia w ramach mikołajkowego prezentu dla dzieci. Czy zapomniano o toaletach?

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Niedziela. Piękna pogoda i mnóstwo spacerujących. Plac zabaw oblegany przez dzieci i krzyk: "Mamo, ale ja już nie wytrzymam!" — relacjonuje radna Elżbieta Banasiewicz. I pyta, kiedy potrzeby fizjologiczne będzie można w kulturalny sposób załatwić w parku Dolinka.

Radna pyta Witolda Wróblewskiego wprost: Kiedy najpilniejsze potrzeby fizjologiczne będzie można w kulturalny sposób załatwić w parku Dolinka? I czy nastanie dzień, w którym nie będzie trzeba mówić małym dzieciom „Musisz dojść do domu”?

Na nurtujące elbląską radną pytanie odpowiedział Antoni Czyżyk. Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że jak co roku na przedmiotowym terenie infrastruktura techniczna w postaci toalet przenośnych będzie ustawiona pod koniec kwietnia. Poradził też, że do tego czasu można korzystać z toalety całorocznej, usytuowanej powyżej kaskady na rzece Kumeli, obok wjazdu na parking przy ul. Agrykola.

Modernizacja parku Dolinka — przypomnijmy — obejmowała rewitalizację zdegradowanej otwartej przestrzeni publicznej parku, będącej historycznym miejscem spotkań, rekreacji i wypoczynku oraz rewitalizację byłego obiektu animacji społecznej poprzez przebudowę amfiteatru na obiekt o charakterze kameralnym.

Całkowity koszt inwestycji to prawie 13,5 miliona złotych, z czego środki własne miasta to prawie 4 miliony złotych.

Realizację projektu podzielono na dwa etapy. Na pierwszy z nich składały się m.in. takie zadania jak wykonanie nowych ciągów pieszo-rowerowych z ławkami i koszami na śmieci, przebudowa istniejącego amfiteatru, budowa nowego oświetlenia oraz wykonanie nowych nasadzeń i wykonanie regeneracji ok. 17 tys. m kw. istniejących trawników.

Drugi etap zadania obejmował m.in. wyposażenie placów zabaw dla różnych grup wiekowych, wyposażenie stref relaksu w stoły piknikowe, leżaki, grille, stoły do ping-ponga i szachów oraz wyposażenie strefy seniora w stoły biesiadne z ławami, pergole, podest do tańca, grill, urządzenia siłowni plenerowej.

Od 6 grudnia 2021 mieszkańcy Elbląga mogą cieszyć się z odnowionego parku. W cieplejsze dni grille zachęcają do biesiadowania, a ogromny plac zabaw dla dzieci do dłuższej zabawy na świeżym powietrzu. Trudno się zatem dziwić pytaniu radnej i palącym problemie, jakim w tym przypadku jest toaleta.

Czy osoba odpowiadająca za projekt modernizacji zapomniała o toalecie całorocznej, tak niezbędnej w tego typu miejscu czy może było to celowe przeoczenie?

Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu zapowiada analizę sytuacji i pozostawienie jednej z toalet przenośnych jako całorocznej.

Tymczasem pytamy mieszańców: gdzie jeszcze w Elblągu przydałaby się toaleta całoroczna?


Radna Elżbieta Banasiewicz pyta, czy problem z brakiem toalet w parku Dolinka zostanie rozwiązany.
Fot. Um Elbląg
Radna Elżbieta Banasiewicz pyta, czy problem z brakiem toalet w parku Dolinka zostanie rozwiązany.