Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Nadleśnictwo Elbląg: Przygotowania do sezonu turystycznego w lesie

2022-03-29 20:24:38 (ost. akt: 2022-03-29 15:31:20)

Autor zdjęcia: A. Niemczyk

Miejsca wypoczynku i postoju pojazdu do weryfikacji. Nadleśnictwo Elbląg co roku, wiosną przeprowadza kontrolę oraz remonty obiektów turystycznych takich jak miejsca postoju pojazdów, wiaty, ławki, płotki, miejsca palenia ognia itp. w celu przygotowania ich dla turystów przed sezonem turystycznym.

Każdego roku w kwietniu wykonywane są także remonty i uzupełnienia brakujących elementów infrastruktury, która jest intensywnie niszczona i dewastowana. Niemal regularnie dewastowane są ławki i stoły na Jeleniej Dolinie czy wiaty i ławki w Kadynach. Już w 2022 r.złamany i przewrócony został „parasol” – wiata na punkcie widokowym w Suchaczu, natomiast w Stobojach po zamontowaniu nowych ławek i stołów, następnego dnia turyści już ich nie zastali, bo zostały ukradzione.

Naprawa i konserwacja


Oprócz napraw, co roku impregnowane są wszystkie elementy drewnianych konstrukcji, po to, aby dłużej służyły wypoczywającym.
W bieżącym roku po przeglądzie infrastruktury turystycznej dokonanej przez leśników zapadała decyzja o likwidacji wiat i ławo-stołów w 4 miejscach postoju pojazdów: w miejscowości Stoboje, przy leśniczówce Dąbrowa (tu zlikwidowane zostały tylko wiaty) i przy tak zwanych krzyżówkach w Kadynach.

W tych lokalizacjach nadal będzie można parkować samochody. W Rangórach (w okolicy domu Pomocy Społecznej za wsią Jagodno) po zlikwidowaniu wiat i miejsca do parkowania, ławeczki zostaną przeniesione w okolicę zatoczki naprzeciwko domu pomocy społecznej, na której będzie także można pozostawić pojazd, wybierając się do lasu.

Przygotowania do sezonu turystycznego


— Już niedługo planujemy wyminę zniszczonych elementów i impregnacje wieży na górze Pirata, która została zbudowana przez Nadleśnictwo Elbląg we współpracy ze Stowarzyszeniem Drapolicz i służy do obserwowania migrujących ptaków. Zaplanowane prace również zostaną wykonane dzięki współpracy obu instytucji. Podobne prace nadleśnictwo zaplanowało także dla wieży obserwacyjnej na Wielbłądzim Garbie znajdującym się bliżej Krynicy Morskiej niż Góra Pirata. Razem z mieszkańcami wsi Suchacz pracujemy również nad rozwiązaniem dla zniszczonej wiaty na punkcie obserwacyjnym Carla Pudora — przekazuje nadleśnictwo.

I informuje: — Oprócz obiektów przeglądamy także szlaki turystyczne, a następnie będziemy usuwali drzewa zagrażające upadkiem na szlak, lub te, które już na nich leżą. Wkrótce rozpocznie się także napraw na uszkodzonym odcinku trasy rowerowej, na Mierzei Wiślanej, w okolicy miejscowości Stegna.

— Sezon turystyczny dopiero przed nami, mamy nadzieje, że naprawione i zaimpregnowane obiekty będą służyły zarówno mieszkańcom, jak i turystom przybywającym na tereny nadleśnictwa. Prosimy o rozważne korzystanie z obiektów i szlaków turystycznych. Przypominamy, że na tablicach informacyjnych znajdują się czerwone naklejki informacyjne, na których odnaleźć można informację jak wezwać pomoc i odnaleźć konkretne miejsce, w którym się aktualnie znajdujemy — apelują leśnicy.

Elbląskie nadleśnictwo przypomina także o możliwości korzystania z aplikacji mBDL z mapami lasów, dzięki której będzie nam łatwiej odnaleźć się w lesie w razie, gdybyśmy się zgubili. Zachęca także do odkrywania lasów Wysoczyzny Elbląskiej przy pomocy aplikacji mobilnej „Kraina Buka”, za której pośrednictwem do czerwca można wziąć udział w konkursie z nagrodami.