Jak chronić oszczędności przy rekordowo wysokiej inflacji? Sprawdź bezpieczny sposób

2022-04-03 20:41:53(ost. akt: 2022-04-03 20:42:54)   Artykuł sponsorowany
Inflacja w Polsce rośnie szybko od wielu miesięcy, sprawiając, że towary i usługi są coraz droższe. Dodatkowo, wraz z inwazją Rosji na Ukrainę, na rynkach pojawiła się niepewność, przez co złotówka mocno osłabiła się względem dolara i euro. Aby chronić swoje oszczędności, inwestorzy zwrócili się w stronę bezpiecznych przystani pozwalających zachować wartość pieniądza w czasie. Jedną z takich przystani jest złoto, w które można zainwestować, posiadając już kilkaset złotych. O czym trzeba pamiętać, by bezpiecznie ulokować środki?
Kiedy jest dobry moment, by inwestować w metale szlachetne?
Metale szlachetne, czyli złoto, srebro, platyna i pallad są od lat traktowane jako sprawdzony sposób na zachowanie wartości zgromadzonych oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Przede wszystkim chronią przed spadkiem siły nabywczej kapitału (na co wpływ ma głównie inflacja), a także spadkiem kursu waluty w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak kryzysy gospodarcze, konflikty zbrojne, czy epidemie. Są to zatem wszystkie sytuacje, kiedy ustalone wcześniej zasady ekonomii tracą rację bytu lub gwałtownie się zmieniają.

Wartość (siła nabywcza) złota jest odzwierciedlona w fizycznie rozumianym kruszcu, podczas gdy wartość tradycyjnych pieniędzy jest do pewnego stopnia umowna i zależy od wielu czynników (w tym przede wszystkim szeroko rozumianego stanu gospodarki). Kiedy kursy walut wahają się, wartość metal szlachetnych pozostaje względnie stała. W momentach kryzysowych cena złota i innych kruszców często dodatkowo wzrasta – ze względu na duży popyt (zainteresowanie inwestorów, którzy chcą uchronić zgromadzone środki).

Kto może zainwestować w złoto i jak to zrobić?
Złoto inwestycyjne można dziś kupić w formie sztabek i monet bulionowych. Warto pamiętać, że przez złoto inwestycyjne nie rozumiemy biżuterii ani monet kolekcjonerskich (historycznych), ponieważ ich wartość nie wynika wprost z masy kruszcu.

Sztabka złota to w marcu 2021 roku koszt od około 300 zł (za produkt o wadze 1 g) do około 280 000 zł (sztaby kilogramowe). Producenci sprzedają złoto w wielu wariantach w zakresie masy (np. 5 g, 10 g, 50 g, 100 g), dlatego taka inwestycja jest dostępna niemal dla każdego – produkt łatwo dopasować do posiadanego budżetu.

W kategorii złota inwestycyjnego mieszczą się także monety bulionowe wysokiej próby, tzn. takie, które zostały wykonane w całości ze złota (lub ze śladową domieszką innych kruszców). Pierwsza na świecie moneta inwestycyjna – Krugerrand 1 oz – zawiera jedną uncję trojańską złota (w skrócie oz), czyli 31,1 g, oraz niewielką domieszkę miedzi, co nadaje charakterystycznego koloru, a także wzmacnia plastyczne i kruche złoto. Wśród rozpoznawalnych na całym świecie (a dzięki temu łatwych do upłynnienia) monet bulionowych warto wymienić takie produkty jak Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Orzeł, Australijski Kangur, Britannia, czy Wiedeński Filharmonik. Podobnie jak sztabki, można kupić je także w mniejszej masie. 1 uncja złota kosztuje obecnie około 8 500 zł, proporcjonalnie taniej można kupić monety o wadze 1/2 oz, 1/4 oz lub 1/10 oz, czy 1/25 oz.

O czym pamiętać przed zakupem złota?
Warto wybierać monety, które rzeczywiście są rozpoznawalne na całym świecie i pochodzą z renomowanych mennic. Takie produkty nie tylko łatwo sprzedać w każdym zakątku globu, ale także ryzyko ich podrobienia praktycznie nie występuje. Są zdobione zaawansowanymi technikami (takimi jak np. mikrograwer), które trudno odtworzyć. Dobrym wyborem będą mennice narodowe krajów liczących się na arenie międzynarodowej, np. Kanadyjska Mennica Królewska, The Royal Mint z Anglii, Amerykańska Mennica Stanowa, czy The Perth Mint z Australii.

Z kolei kupując złote sztaby, najlepiej wybrać producentów akredytowanych przez LBMA, czyli London Bullion Market Association. Takimi są na przykład Valcambi, PAMP, Argor-Heraeus, czy Metalor.

Gdzie bezpiecznie kupić złoto?
Współcześnie złoto inwestycyjne (a także inne metale lokacyjne, takie jak srebro, platynę i pallad), można bezpiecznie kupić przez internet. Warto jednak unikać serwisów aukcyjnych lub innych platform, w których sprzedawca pozostaje do pewnego stopnia anonimowy. Najlepiej wybrać profesjonalnego dealera metali szlachetnych, u którego można zakupić większość produktów od ręki lub z krótkim terminem dostawy. Takim dostawcą jest ASCON, który oprócz sklepu internetowego, posiada fizyczny salon w Warszawie przy ul. św. Barbary 4. Wiarygodność sprzedawcy podnosi także tradycyjny salon sprzedaży, w którym można obejrzeć wybrane produkty, a także skorzystać z porady ekspertów. Profesjonalne podmioty oferują także zwykle skup metali szlachetnych.