ZUO podejmuje działania na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego

2022-04-06 15:35:16(ost. akt: 2022-04-06 10:07:07)

Autor zdjęcia: Pixabay

We wtorek 5 kwietnia wiceprezydent Michał Missan otworzył w Ratuszu Staromiejskim konferencję pn. "Podstawy Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Elblągu", której organizatorem był elbląski Zakład Utylizacji Odpadów wspólnie z Urzędem Miejskim.
Otwierając konferencję, wiceprezydent Missan podkreślił, że Elbląg jest pięknym zielonym miastem.

— Jako samorząd podejmujemy wiele działań na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W tym roku realizujemy drugą edycję Zielonego Budżetu, na ternie miasta ustawiliśmy w ostatnim czasie pojemniki na korki, a także specjalne miejsca, gdzie można przekazać elektroodpady — mówił Missan.

Naszym celem powinno być minimalizowanie zużycie surowców i wytwarzanych odpadów — podkreślił Lemanowicz.
Fot. UM Elbląg
Naszym celem powinno być minimalizowanie zużycie surowców i wytwarzanych odpadów — podkreślił Lemanowicz.

— Za swoje ekologiczne działania otrzymaliśmy wyróżnienie 'Miasto z klimatem'. Nasze praca podnosi świadomość ekologiczną wśród mieszkańców. Dobrym tego przykładem jest zwycięstwo elblążan, którzy w konkursie jednego z marketów budowlanych zebrali najwięcej elektroodpadów spośród wszystkich sklepów tej sieci w kraju — wskazywał wiceprezydent i zadeklarował, że miasto przymierza się do budowy drugiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Przedstawiając założenia gospodarki obiegu zamkniętego, Andrzej Lemanowicz dyrektor elbląskiego ZUO wskazywał, że jest to racjonalne wykorzystanie zasobów, zmniejszenie ilości wykorzystywanych surowców i zminimalizowanie wytwarzania odpadów, a w miarę możliwości ich ponowne wykorzystanie.

— Musimy ograniczać wykorzystanie posiadanych zasobów, bo w przeciwnym razie wyczerpią się one za kilkadziesiąt lat. Należy przejść od funkcjonującej jeszcze do niedawna filozofii gospodarki linearnej, tzn. 'weź - wyprodukuj - zużyj - wyrzuć', do gospodarki cyrkularnej, której hasło głosi - 'wytwórz - użyj - użyj ponownie - przerób - oddaj do recyklingu'. Naszym celem powinno być minimalizowanie zużycie surowców i wytwarzanych odpadów — podkreślił Lemanowicz.

— Odpady wykorzystywane jako surowce, to główne założenie gospodarki obiegu zamkniętego — dodał.

UM Elbląg