Przyjęli uchodźców pod swój dach. Na świadczenie muszą jeszcze poczekać

2022-04-13 12:24:49(ost. akt: 2022-04-13 12:54:07)
Samorząd ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

Samorząd ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

Autor zdjęcia: unsplash

40 zł dziennie — tyle wynosi świadczenie, które mogą otrzymać osoby i podmioty udzielające schronienia i wyżywienia uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy. Okazuje się jednak, że procedury trochę trwają, a pieniądze gospodarzy szybko się kończą.
Świadczenie — przypomnijmy — przysługuje każdemu podmiotowi, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski w związku z działaniami wojennymi. Co ważne, wsparcie finansowe przysługuje tylko wtedy, gdy wnioskujący nie otrzymał dodatkowego wynagrodzenia — na przykład za wynajem.

W Elblągu wniosek o takie wsparcie składa się w siedzibie Departamentu Świadczeń Rodzinnych przy ul. Jaśminowej lub elektronicznie przez ePUAP.

— Świadczenie jest przyznawane na podstawie wniosku za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy — nie dłużej niż za okres 60 dni i jest wypłacane z dołu. Jeśli dana osoba zamierza jeszcze przez jakiś czas gościć uchodźców lub użyczać im swoje mieszkanie, nie powinna od razy składać wniosku, tylko z tym poczekać — przekazuje Urząd Miasta w Elblągu.

Warto też dodać, że wojewoda może podwyższyć kwotę świadczenia w przypadku zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed dniem wejścia w życie ustawy lub gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.

Ciągle czekają na pieniądze


Wiele osób z Elbląga i okolic ruszyło z pomocą Ukraińcom — między innymi poprzez zapewnienie im bezpiecznego dachu nad głową. Wielu z nich decyzję o przyjęciu pod swój dach ukraińskich rodzin podjęło jeszcze zanim pojawiła się możliwość wnioskowania o wsparcie finansowe. Dziś przyznają jednogłośnie, że te pieniądze będą dla nich ogromnym wsparciem — wszystko przecież kosztuje — jedzenie, woda, prąd — do tej pory płacili za to z własnej kieszeni, a pieniądze — zwłaszcza przy szalejących cenach — szybko się kończą.

A na pomoc ciągle czekają i niewykluczone, że przyda im się jeszcze trochę cierpliwości. Za rozpatrywanie wniosków i wypłatę środków odpowiedzialne są samorządy.

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki podpisał umowę na zrealizowanie zadania, jakim są wypłaty i przelał już pierwsza transze — teraz ruch jest po stronie samorządu — mówi wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski.

O to, jak przebiega cała procedura i dlaczego tyle trwa, zapytaliśmy elbląski Urząd Miasta.

— W odpowiedzi na zapytanie informuję, że zgodnie z treścią § 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty (Dz. U. z 2022 r., poz. 605, z późn. zm.) wniosek o świadczenie pieniężne przysługujące z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy jest rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia — przekazuje Joanna Urbaniak rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga.

I wyjaśnia: — Wprowadzenie przedmiotowego świadczenia wymagało od samorządu przygotowania się do prawidłowej obsługi nowego świadczenia ze strony technicznej i organizacyjnej. Od dnia wejścia w życie przepisów zostały poczynione przez nas działania mające na celu zakup oprogramowania niezbędnego do obsługi świadczenia pieniężnego. Od 11 kwietnia został wdrożony nowy system komputerowy, dzięki któremu organ będzie mógł rejestrować wnioski, wydawać informacje w sprawie przyznania świadczenia oraz dokonywać wypłat.

Jak informuje rzeczniczka, pierwszy wniosek o świadczenie został złożony 28 marca, co oznacza, że elbląski samorząd jeszcze ma czas na wypłatę.

— Świadczenie pieniężne przysługujące z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy (ustalanie prawa oraz wypłata) będzie realizowane na bieżąco i w terminach zgodnie z przepisami prawa — zapewnia Joanna Urbaniak.

— Mam tylko nadzieję, że nasze władze naprawdę robią wszystko, by te pieniądze, które są nam tak bardzo potrzebne, jak najszybciej wpłynęły na nasze konta. Niektórzy przyjęli do siebie całe rodziny, a wszyscy wiemy przecież, ile kosztuje w dzisiejszych czasach zapewnienie bytu kilku osobom. Chcieliśmy dobrze, a teraz sami jesteśmy w kropce. Oby nie na długo — komentuje jeden z mieszkańców Elbląga.

Na dzień 11 kwietnia w Elblągu złożono 53 wnioski o specjalne świadczenie.