KGW w Nowym Monasterzysku: Działają dla środowiska i regionu

2022-05-01 10:03:00(ost. akt: 2022-04-29 14:45:33)
KGW w Nowym Monasterzysku podczas dożynek gminnych

KGW w Nowym Monasterzysku podczas dożynek gminnych

Autor zdjęcia: KGW w Nowym Monasterzysku

KGW w Nowym Monasterzysku to grupa kobiet, która aktywnie działa od wielu lat. W większych projektach wspierają je rodziny, inni mieszkańcy i przyjaciele. Gospodynie codziennie szukają kolejnych inspiracji i podejmują nowe ciekawe wyzwania.
Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Monasterzysku formalnie istnieje od grudnia 2018, jednak jego historia sięga dużo dalej. Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy wśród mieszkańców narodziła się myśl o remoncie i uruchomieniu świetlicy wiejskiej. Takie miejsce było wówczas bardzo potrzebne dla 30-osobowej grupy dzieci i młodzieży z Nowego i Starego Monasterzyska, które potrzebowały przestrzeni do spotkań i spędzania wolnego czasu.

Świetlica była jednym z pierwszych działań lokalnej społeczności, która skrzyknęła się we wspólnym celu i zajęła się jego realizacją. Mężczyźni na swoje barki wzięli remont, kobiety przy tych pracach pomagały, ale skupiały się przede wszystkim na aktywnościach, które mogłyby zaproponować najmłodszym mieszkańcom, gdy przestrzeń będzie już gotowa.

KGW w Nowym Monasterzysku  gościło z KGW
Fot. KGW w Nowym Monasterzysku
KGW w Nowym Monasterzysku gościło z KGW "Biedronki" z Sobowa oraz Joannę Włodarską, autorkę książek " Jak zrobić ser w domu" i "Samowystarczalni w domu i ogrodzie".

Tak zaczęła się współpraca, która trwa do dzisiaj. Przez kilka wcześniejszych lat realizowana była całoroczna oferta spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Równolegle — wraz z sołtysem i Radą Sołecką — planowano i prowadzono działania w zakresie zagospodarowania i wykorzystania wspólnej przestrzeni wiejskiej. Kobiety z KGW były inicjatorkami i sponsorkami wielu działań, udawało się im także pozyskiwać granty i dotacje na większe projekty. Koło wychowało swoje następczynie — starsze dziewczyny, które jako wolontariuszki prowadziły zajęcia dla młodszych dzieci. Później w szkołach średnich kontynuowały swoją działalność i były wyróżniane nagrodami za wolontariat. Obecnie są aktywne w swoich nowych miejscach zamieszkania.

KGW brało udział w akcji Spełniamy marzenia II Mikołaj 2021 oraz Paka dla rodaka
Fot. KGW w Nowym Monasterzysku
KGW brało udział w akcji Spełniamy marzenia II Mikołaj 2021 oraz Paka dla rodaka

Wioska dobrego czasu


Jest taka wioska w młynarskiej gminie, co z aktywności mieszkańców słynie, Nowe Monasterzysko jej imię. Wioska dobry temat miała i Wioską Dobrego Czasu została — takim hasłem wieś Nowe Monasterzysko promowała się na dożynkach gminnych w Młynarach w roku 2015. Ale koncepcja związana z nazwaniem wsi Wioską Dobrego Czasu pojawiła się w 2013 przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Nadanie miejscowości tak zaszczytnego przydomka pozwoliło jej mieszkańcom spojrzeć szerzej na ich działania dla wsi i regionu. A KGW odbywa wizyty studyjne i przyjmuje gości z całej Polski, opowiadając o sobie, dzieląc się własnymi doświadczeniami, inspirując i poszukując inspiracji.
KGW w Nowym Monasterzysku statutowo zajmuje się pielęgnowaniem tradycji regionu oraz wspieraniem rozwoju społeczności i gospodarności. W ten sposób programowe cele przekładają się na podtrzymanie tradycji kulturalnych i kulinarnych.

— W naszym regionie mieszka ludność napływowa. W KGW odtwarzamy dawne tradycje naszych rodzin — przywracamy je do życia i promujemy — mówi Teresa Miszkiewicz-Florczyk, członkini KGW.

I dodaje: — Mamy własne spotkania tematyczne. Wymieniamy doświadczenia, jeździmy na festyny, konferencje, przyjmujemy i częstujemy gości. Ta aktywność bardzo wzbogaca nasze życie, także te rodzinne.

W listopadzie 2021 reprezentacja KGW Nowe Monasterzysko brała udział w wydarzeniu organizowanym przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą i Europe Direct Olsztyn. Podczas konferencji Europejska Akademia Kobiet Wiejskich w Starych Jabłonkach mieszkanki Nowego Monasterzyska przedstawiły siebie i swoje działania, zaprezentowały świąteczne stoisko z tradycyjnymi wyrobami i rękodziełem, a do konkursu zgłosiły przysmak o zachęcającej nazwie — bożonarodzeniowy tort serowy babci Artura.

Działania i plany są ambitne


Z upływem czasu zmieniały się potrzeby koła — dzieci wyrosły, stały się mobilne, znalazły inne miejsca i formy aktywności. Obecne na wsi mieszka tylko kilkoro młodszych dzieci. KGW zaczęło więc prowadzić działania dla siebie, z pomocą dla wsi i regionu. Każda z członkiń koła to matka, pani domu oraz często osoba pracująca.

KGW w Nowym Monasterzysku promuje ideę zdrowego, naturalnego gotowania. Kształci się i odbywa warsztaty w zakresie przygotowywania potraw według nowoczesnej wiedzy medycznej oraz z zastąpieniem mięsa produktami roślinnymi, z poszanowaniem natury i troską o planetę.

Gospodynie wraz z mieszkańcami realizują też inne działania na rzecz społeczności, zgodnie ze wspólnie zaakceptowanymi potrzebami i pomysłami. Koło na stałe opiekuje się dawnym cmentarzem ewangelickim, zegarem słonecznym na terenie rekreacyjnym, ogródkiem przy świetlicy i przy krzyżu.
W grudniu 2021 KGW zakończyło projekt „Ciepło i przytulnie”, w ramach którego zagospodarowano teren za wiatrołapem świetlicy na drewutnię oraz zakupiono narzędzia do obróbki drewna, w tym opałowego. Koło pozyskało na ten cel dotację w wysokości 5100 zł.

— Jesteśmy otwarte na przyjmowanie gości, dzielenie się doświadczeniem, pokazywanie dobrych praktyk i wspólne realizowanie działań, co przyczynia się do promowania regionu. Pod koniec września tamtego roku przyjęłyśmy grupę 20 osób z KGW „Biedronki” z Sobowa, miejscowości z województwa mazowieckiego. Przeprowadziłyśmy warsztaty „Jak tworzyć grę terenową” na przykładzie naszych gier „Maria Luiza i liderki Nowego Monasterzyska” oraz „Porozmawiajmy o pszczołach i ich świecie”. Latem tradycyjnie odwiedzają naszą wieś rowerzyści z grupy rowerowej „Stop” z Elbląga, których przyjmuje sołtys naszej wsi — mówi pani Teresa.

I kontynuuje: — Mamy rodzinne powiązania z fundacją „Polakom na Kresach” z Łomianek. Zawsze jesteśmy aktywne, ale w ubiegłym roku postanowiłyśmy jeszcze mocnej włączyć się w działalność charytatywną. Przyjęłyśmy do realizacji dziesięć bożonarodzeniowych listów pełnych dziecięcych marzeń od uczniów Polskiego Gimnazjum w Dziewieniszkach z rejonu solecznickiego. Zaangażowałyśmy w to przedsięwzięcie nasze rodziny i przyjaciół, budząc pokłady dobroci i serdeczności. To nas ubogaca.

Równie intensywnie zaczął się rok 2022. KGW w Nowym Monasterzysku zorganizowało już wspólne kolędowanie z proboszczem, spotkanie z Fundacją dla Rodaka, zbiórkę darów, które trafiły na Litwę i ferie dla dzieci.
— Poza tym wszystkim działamy też dla siebie — szkolimy się, bywamy w teatrze, na koncertach, jeździmy na wycieczki. We wrześniu byłyśmy w Kaszubskim Parku Etnograficznym, w październiku na występie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Inwestujemy też w sprzęt i wyposażenie naszej kuchni i świetlicy, z których regularnie korzystamy — podsumowuje pani Teresa.