Czwartek, 8 czerwca 2023. imieniny: Ady, Celii, Medarda

Akcja Majówka 22: Bezpieczeństwo ludzi przebywających w lesie

2022-05-02 14:01:26 (ost. akt: 2022-05-02 09:34:42)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

Podczas weekendu majowego więc wiele osób wybrało się na wypoczynek, w trakcie którego między innymi odwiedzi także lasy. Nadleśnictwo Elbląg przygotowało kilka rad jak bezpiecznie wypocząć w lesie.

Nadleśnictwo Elbląg przygotowało kilka rad jak bezpiecznie wypocząć w lesie.

Oto one:
1. Nie używaj otwartego ognia w lesie ani w odległości 100 metrów od granicy lasu – tak mówi ustaw o lasach oraz zdrowy rozsądek. Tylko w minionym tygodniu na terenie nadleśnictwa Elbląg w lasach Mierzei Wiślanej wybuchły 3 pożary, z czego dwa powstały z niedogaszonego ogniska. Na szczęście zostały szybko zauważone i ugaszone przez lokalne OSP z Krynicy Morskiej i Sztutowa.

2. Nie zastawiaj wjazdów do lasu – zaparkowany przy szlabanie samochód skutecznie blokuje wjazd samochodom Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego czy SAR do lasu. Drogi leśne najczęściej są jedynymi i najkrótszymi drogami do osób potrzebujących pomocy w lesie czy na plaży. Nadleśnictwo Elbląg w minionym roku na głównych dojazdach ratunkowych na Mierzei Wiślanej zawiesiło tabliczki przypominające o tym, aby nie zastawiać szlabanów, jednak wciąż wiele osób wciąż nie stosuje się do tych próśb. Skutkuje to czasem koniecznością przystawiania samochodu czy wycinania szlabanu, czynności te zajmują czas, który w sytuacji zagrożenia jest najcenniejszy.

3. Przygotuj się, wychodząc do lasu – wybierając się na leśną wyprawę, koniecznie pamiętaj o właściwym przygotowaniu się. Zabierz ze sobą:
a. naładowany telefon,
b. mapę terenu lub aplikację mobilną z mapą działająca off-line,
c. ubranie z długim rękawem i nogawkami,
d. wysokie buty,
e. coś do jedzenia i wodę do picia,
f. warto zostawić informację u bliskiej osoby, dokąd się wybieramy i na jak długo.

4. Aplikacja mobilna – Lasy Państwowe przygotowały dla odwiedzających lasy aplikacje mobilne:
a. mBDL – mobilny bank danych o lasach, w którym znajdziesz mapy lasów z całej polski na różnych podkładach także z informacjami o zagospodarowaniu turystycznym,
b. Kraina Buka – aplikacja mobilna Nadleśnictwa Elbląg i Parku Krajobrazowego Wysoczyna Elbląska z licznymi szlakami i trasami oraz grami i konkursami.

Akcja „MAJÓWKA 22” – straż leśna w całym kraju prowadzi w okresie długiego weekendu majowego i kilka dni po akcję prewencyjną, której celem będzie zadbanie o bezpieczeństwo ludzi przebywających w lesie. W trakcie akcji funkcjonariusze będą zwracali szczególną uwagę na zagrożenia pożarowe i nieuprawnione korzystanie z ognia, jak również bezprawnego korzystania z lasu, w tym między innymi właściwe parkowanie pojazdów.

Nadleśnictwo Elbląg