Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Liczne pożary w elbląskich lasach

2022-05-04 14:02:01 (ost. akt: 2022-05-04 10:44:04)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

W ostatnich dniach Lasy Państwowe Nadleśnictwa Elbląg nawiedziła duża ilość pożarów. W niedzielę 1 maja spłonęło 15 arów pokrywy gleby, a w gaszeniu brało udział 6 zastępów straży pożarnej z PSP Nowy Dwór Gdański oraz OSP Stegna i Sztutowo. Dzięki sprawnemu działaniu strażaków udało się zapobiec dalszemu rozwojowi tego żywiołu.

W minionym tygodniu zanotowaliśmy aż 4 pożary lasów, a od początku roku 6. Dla porównania w całym roku 2021 Nadleśnictwo Elbląg zanotowało 6 pożarów, a w 2020 r. tylko jeden.

Sprzyjająca turystom aura nie sprzyja bezpieczeństwu pożarowemu. Wciąż jeszcze niewielkich rozmiarów roślinność zielna i pozostające po zimie suche części obumarłych roślin, w połączeniu z brakiem opadów i dość wysoką temperaturą sprawiają, że nie trudno o pożar.

— Kolejny pożar wybuchł na Mierzei Wiślanej. Niepokojące jest też to, że po raz kolejny znaleziono ślady palonego ogniska — w tym roku to już 3 taki przypadek — mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. W wyniku tego pożaru spaliło się kolejne 5 arów ścioły. Dzięki szybkiej reakcji OSP Jantar i OSP Stegna pożar jest już dogaszany.

Prosimy wszystkie osoby przebywające w lesie o stosowanie zakazu używania ognia i zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych. Rozwijający się pożar bywa bardzo nieprzewidywalny, a jego działanie może okazać się katastrofalne w skutkach zarówno dla środowiska przyrodniczego, jak i lokalnych miejscowości. Przypominamy też o trwającej w całych Lasach Państwowych akcji majówka 22, w której trakcie funkcjonariusze Straży Leśnej kontrolują przestrzeganie przepisów, między innymi związanych z bezpieczeństwem pożarowym.

Nadleśnictwo Elbląg