środa, 30 listopada 2022. imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

Przemyślane prezenty na komunię dla dziewczynki i chłopca

2022-05-06 18:02:41 (ost. akt: 2022-05-06 18:08:46) Artykuł sponsorowany

Jak co roku maj i początek czerwca to okres, w którym w parafiach całej Polski odbywają się I Komunie Święte. Zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, to dzień doniosły i wyjątkowy. Zorganizowanie Komunii dla przybyłej rodziny i przyjaciół to z reguły spore przedsięwzięcie logistyczne. Nieodłącznym elementem, który towarzyszy I Komunii Świętej, jest również wręczanie prezentów dzieciom, które przystępują do sakramentu. Jaki upominek kupić? Czy nadal obowiązuje podział na prezenty dla chłopców i dziewczynek? Czy wypada wręczać gotówkę? I w końcu – co robić, gdy potrzeby finansowe przewyższają możliwości naszego domowego budżetu?

Prezenty komunijne to radość dla dzieci i zagwozdka dla dorosłych
O ile obdarowanym ma być nasze dziecko, sprawa jest nieco łatwiejsza. Zazwyczaj doskonale wiemy, o czym marzy i czego potrzebuje nasza pociecha. Sprawa komplikuje się, gdy mamy kupić prezent dla dziecka kogoś z rodziny czy z grona przyjaciół. Wówczas niezbędna jest konsultacja z jego rodzicami, aby wybadać, co warto kupić, aby prezent był udany.

Obecna lista pomysłów na prezent komunijny jest znacznie dłuższa niż kiedyś
O ile jeszcze 20-30 lat temu prezenty były dość powtarzalne, o tyle aktualnie lista możliwości jest znacznie dłuższa. Czasy, w których żyjemy, możemy z całą pewnością nazwać erą elektroniki. To sprawia, że rower, zegarek czy aparat fotograficzny, które kiedyś wiodły prym wśród prezentów, skutecznie wypiera elektronika.

Co ciekawe zanikł w dużej mierze podział na prezenty stricte dla chłopca i dziewczynki. Zdecydowana większość topowych upominków nadaje się dla każdego dziecka, a jeśli nawet są różnice, to wyrażają się one w detalach.

Dziś na liście prezentów, które w zdecydowanej większości sprawią radość obdarowanemu, znajdziemy:
- smartfon,
- tablet,
- smartwatch,
- dron,
- laptop,
- konsola,
- hulajnoga,
- elektryczna deskorolka.

Mimo że większość pomysłów to elektronika, wspomniany już rower również może być doskonałym prezentem, o ile trafimy na właściwy moment (np. poprzedni wymaga wymiany lub dziecko zgłasza zapotrzebowanie na konkretny model, kolor itd.). Z pewnością nie warto odpuszczać, gdyż taki „tradycyjny” prezent ma jeszcze jeden plus. Zachęca dziecko do aktywności fizycznej, a to w dobie spędzania wielu godzin przed ekranem wielki atut.

Gotówka jako prezent?
Czy wręczenie gotówki zamiast klasycznego prezentu może sprawić, że obdarowany nie będzie zadowolony? Nie można tego wykluczyć, ale sytuacje te należą raczej do rzadkości. W praktyce bowiem nie musi to wcale oznaczać, że poszliśmy na skróty (brak chęci lub pomysłu na prezent), ale że podchodzimy do sprawy nowocześnie. Gotówka daje tę przewagę, że możemy ją wydać na co chcemy i przede wszystkim – kiedy chcemy.

Przyjmując, że dziecko otrzyma kilka wartościowych prezentów w jednym dniu, gotówka wcale nie jest gorszym upominkiem. Pozwala odłożyć jedynie wybrany zakup w czasie. Jeśli planujemy wręczyć gotówkę zamiast prezentu, warto skonsultować to z rodzicami dziecka.

Co zrobić, jeśli nasze plany zakupowe nie idą w parze z możliwościami finansowymi?
I Komunia Święta 2022 będzie pierwszą od 2020 roku, która odbędzie się bez obostrzeń związanych z pandemią. To z kolei oznacza, że wielu przypadkach imprezy z okazji I Komunii Świętej będą o wiele bardziej wystawne i zgromadzą szersze grono niż w ciągu poprzednich 2 lat.

O ile jesteśmy rodzicami dziecka, które uczestniczy w sakramencie, czekają na nas nie tylko koszty prezentów, ale przede wszystkim organizacji przyjęcia. I tu mogą się pojawić problemy ze sfinansowaniem niezbędnych wydatków. Komunia to jednak dzień wyjątkowy. Dlatego też zamiast martwić się, skąd pozyskać brakującą kwotę, warto skorzystać ze wsparcia finansowego.

Opcją, która idealnie sprawdzi się w takich okolicznościach, jest pożyczka pozabankowa w VIVUS. Ma ona co najmniej trzy zalety.

Po pierwsze pozwala na zakup wszystkich zaplanowanych prezentów i organizację przyjęcia. Nie nadwyręża również naszego budżetu ze względu na towarzyszące jej koszty.

Dodatkowo mając na koncie pieniądze do dyspozycji, zyskujemy jeszcze jedną przewagę. W zamian za wcześniejszą rezerwację terminu przyjęcia mamy szansę uzyskać rabat. Podobna zaleta będzie miała znaczenie, jeśli planujemy podróż do innego miasta na rodzinną uroczystość. Rezerwacje hoteli i zakupy biletów kolejowych są z reguły tańsze, o ile dokonamy ich wcześniej.