Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

30-lecia Państwowej Straży Pożarnej na ziemi elbląskiej

2022-05-08 10:01:00 (ost. akt: 2022-05-07 00:03:08)

Autor zdjęcia: Kornelia Kiedrowska

Od początku kwietnia w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu można było oglądać wystawę zdjęć z okazji 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej na ziemi elbląskiej. Współpraca Światowida i Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Elblągu została zwieńczona finisażem połączonym z festynem strażackim.

Wystawa prezentowała wydarzenia i ludzi, którzy tworzyli Państwową Straż Pożarną w Elblągu przez ostatnie trzydzieści lat. Ich wspólną służbę zarówno zawodową, jak i społeczną. Ostatnie lata to również czas, w którym swoje miejsce w ramach regulacji prawnych znalazła Ochotnicza Straż Pożarna, organizacja społeczna na bazie, której powstała wcześniej Zawodowa Straż Pożarna, a w dzisiejszych realiach Państwowa Straż Pożarna. Wszystkie zdjęcia zostały zebrane przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.


Podczas festynu, który odbył się w piątek 6 maja, zaprezentowała się strażacka orkiestra. Były też pokazy i prezentacje sprzętu strażackiego, a także szkolenia dotyczące bezpieczeństwa.

Polscy strażacy są dziś uznawanymi na całym świecie specjalistami z dziedziny ratownictwa, co potwierdza mnogość misji ratowniczych i humanitarnych. Zawód strażaka ma w Polsce wielowiekową tradycję i niezmiennie cieszy się powszechnym szacunkiem, który to szacunek
i zaufanie budowano przez wiele pokoleń strażaków.

– Zawód, który wybraliśmy, to rodzaj misji, prawdziwe życiowe powołanie. Służba wymaga od nas strażaków specjalnych predyspozycji zarówno fizycznych, jak i psychicznych, a także fachowej i wciąż pogłębianej wiedzy. Tylko wartościowi strażacy pod względem moralnym, intelektualnym i fachowym mogą wywierać we wszelkich przejawach życia i działalności naszej służby doniosły i dodatni wpływ na dalsze kształtowanie się naszej formacji. Formacji, jaką jest Państwowa Straż Pożarna – mówi mł.bryg. Łukasz Kochan, komendant KMSP w Elblągu.