Niedziela, 2 kwietnia 2023. imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława

Ukraińska kultura na deskach elbląskiego teatru

2022-05-20 14:00:00 (ost. akt: 2022-05-20 10:05:15)

Autor zdjęcia: organizator

Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią na deski elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka powraca wyjątkowe wydarzenie – Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej. Wystąpią dzieci i młodzież z całej Polski, a także zespoły działające przy Związku Ukraińców w Polsce oraz innych organizacjach mniejszości ukraińskiej. Festiwal odbędzie się w dniach 21-22 maja.

Napaść Rosji na państwo ukraińskie, wojna a wraz z nią fala uchodźców, która przybyła m.in. do Elbląga, postawiła nowe wyzwania przed Festiwalem — mówi Mirosław Prytuła, wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału w Elblągu Związku Ukraińców w Polsce.

I dodaje: — Dziś patrzymy na festiwal z perspektywy udziału w naszym wydarzeniu dzieci, które nie ze swojej woli, nie z woli swoich rodziców przyjechały w ciągu ostatnich trzech miesięcy do Polski i innych regionów, które zdecydowały się udzielić im schronienia w tych trudnych, wojennych czasach.

Festiwal jest też miejscem promocji kultury ukraińskiej, lecz w tym roku, będzie to też przyczynek do tego, by podziękować wszystkim za wszelkie dobro, którego społeczność ukraińska doświadczyła w ostatnich tygodniach. Chcemy też, by wydarzenie to było miejscem integracji uchodźców ze społecznością Elbląga, jak również społeczności ukraińskiej zamieszkującą tutejsze tereny z tą uciekającą przed okrucieństwem wojny.

Festiwal odbędzie się w dniach 21- 22 maja. Na deskach elbląskiego teatru zaprezentują się dzieci i młodzież ze Szczecina, Koszalina, Białego Boru, Gdańska i ośrodków Warmii i Mazur – Olsztyna, Dobrego Miasta, Elbląga, Bartoszyc Górowa Iławeckiego, Młynar, Słobit, Wilcząt, Ornety, Morąga czy Miłakowa. W sumie przed publicznością zaprezentuje się trzystu młodych artystów w tym setka dzieci, które uciekły przed wojną.

Pierwszego dnia festiwal rozpocznie się o godzinie 10:00 i będzie składał się z dwóch części. Podczas pierwszej na scenie wystąpią dzieci i młodzież a w sesji popołudniowej (o 17:30) organizatorzy zaplanowali wyjątkowy koncert Artyści – Dzieciom, podczas którego na scenie zaprezentują się zawodowi artyści: aktorzy, śpiewacy ukraińscy, którzy obecnie przebywają w Polsce. Na scenie zaprezentują się również aktorzy z teatru elbląskiego oraz artyści amatorzy, prezentujący kulturę mniejszości ukraińskiej.

— W koncercie uczestniczyć będą też licealiści Liceum w Białym Borze. To jest szkoła z ukraińskim językiem nauczani. Jej uczniowie przygotowali program opowiadający o walce o niepodległość i silnemu przekonaniu, wręcz pewności co do tego, że ta walka zakończy się sukcesem, zakończy się zwycięstwem i Ukraina zwycięży swojego rosyjskiego wroga — mówi Mirosław Prytuła.

Na scenie pojawi się także reprezentacja męskiego chóru Żurawie.
Drugi dzień festiwalu to już tradycyjny Koncert Galowy, który rozpocznie się o 10:30.
— Festiwal jest wydarzeniem otwartym, a jego ideą jest integracja środowiska ukraińskiego oraz pokazanie tej kultury w szerokim świetle każdemu, kto chce ją oglądać i ją poznać. W tym roku będzie to jednak szczególna prezentacja, która ma również swoje przesłanie w trakcie wojny. Ma dodać sił, a także pokrzepić środowisko ukraińskie – podsumowują organizatorzy festiwalu.

Organizatorem 54. Dziecięcego Festiwalu Kultury Ukraińskiej jest Związek Ukraińców w Polsce Zarząd Oddziału w Elblągu.
Festiwal zrealizowany dzięki wsparciu ministra spraw wewnętrznych i administracji, samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, prezydenta Elbląga oraz powiatu elbląskiego.