Poniedziałek, 16 maja 2022. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Elbląg współpracuje z węgierskim Szombathely [ZDJĘCIA]

2022-05-12 12:00:08 (ost. akt: 2022-05-15 08:06:56)

Autor zdjęcia: Bonyhádi Zoltán

Elbląg otwiera kolejne rozdziały współpracy międzynarodowej. Miasto podpisało nie tylko list intencyjny o współpracy z duńskim portem Vordingborg. Zawarto też umowę o nawiązaniu relacji partnerskich z węgierskim Szombathely. Oba miasta zrealizują razem projekt w zakresie współpracy turystycznej finansowany z Funduszu Wyszehradzkiego.

W piątek 6 maja w Szombathely w Węgrzech prezydent Witold Wróblewski podpisał umowę partnerską z tym miastem.

— Trzy lata temu nawiązaliśmy współpracę. Jej celem jest pozyskiwanie grantów pomocowych w ramach Funduszu Wyszehradzkiego i innych na rozwój obu miast i współpracy społeczności lokalnych – poinformował prezydent.

Jednym z pierwszych efektów omawianej współpracy są wzajemnie prowadzone działania w ramach projektu „Wznowienie turystyki: powrót do turystyki wspólnie z V4 i gruzińskimi miastami partnerskimi Szombathely”. Współpraca realizowana jest dzięki wsparciu z Funduszu Wyszehradzkiego. Partnerem przewodnim jest Szombathely. W ramach projektu odbyły się dwie konferencje - z partnerami z Węgier, Słowacji, Polski i Gruzji. Podczas konferencji każdy z uczestników przedstawił walory turystyczne swoich miast.

Strona węgierska na podstawie materiałów otrzymanych od pozostałych uczestników opracuje stronę internetową, publikacje promocyjne oraz film.

Dodatkowo na mocy podpisanej umowy zakłada się również: promowanie znajomości i poznawanie tradycji historycznych, ludowych i narodowych; wspieranie przyjaznych relacji między mieszkańcami obu miast poprzez wzajemne spotkania ekspertów w określonej dziedzinie, koncentrując się na zwiększaniu możliwości turystycznych; wymianę doświadczeń i współpracę w celu nawiązania stosunków gospodarczych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania; poznawanie życia kulturalnego i obyczajów poprzez organizację wspólnych wystaw oraz zapraszanie wykonawców i grup artystycznych.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB