Wtorek, 5 lipca 2022. imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Elbląg: Finał akcji Pola Nadziei 2022 [ZDJĘCIA]

2022-05-14 08:53:46 (ost. akt: 2022-05-16 09:25:41)

Autor zdjęcia: EG

W niedzielę 15 maja w Bażantarni odbył się finał akcji Pola Nadziei 2022. Na dużej polanie z wiatami zorganizowany został rodzinny piknik. Stąd też wyruszyli biegacze na 5 i 10 km i uczestnicy marszu na 3 km. Przewidziany był też bieg dla dzieci.

Przypomnijmy, że Pola Nadziei organizowane są w Elblągu od 2004 roku. Co roku – we wrześniu i październiku - w ramach akcji sadzone są żonkile, bo żonkil jest symbolem nadziei. Wiosną, kiedy kwiaty kwitną, odbywają się akcje, których celem jest wsparcie opieki nad przewlekle i nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi, a także szeroko pojęta edukacja. Ta akcja to naprawdę dobra lekcja empatii. Akcja ma też istotny aspekt finansowy, co jest dla nas dzisiaj niezwykle istotne – mówi Anna Podhorodecka, członek Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Hospicjum Elbląskiego.

– Środki zbierane podczas poprzednich akcji charytatywnych i z 1% procenta podatku posłużyły do rozbudowania i wyremontowania domu hospicyjnego, podczas tegorocznych kwest zbieramy środki finansowe na wsparcie Hospicjum, na leki, opatrunki i realizację pobytów dziennych dla pacjentów – mówi Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskiego.

W akcji w tym roku bierze udział ponad 30 placówek edukacyjnych, parafie, osoby prywatne i firmy. Akcja dzieje się w Elblągu, Pasłęku, Zielonce Pasłęckiej, Drulitach, Młynarach i Olecku.
W niedzielę 15 maja w Bażantarni odbył się Bieg i Marsz Nadziei. A sportowym zmaganiom towarzyszył piknik rodzinny, podczas którego każdy znalazł także coś dla podniebienia, przygotowane były domowe wypieki, swojski chleb ze smalcem i ogórkiem oraz inne smakołyki. A przy okazji można było wrzucić datek do puszki kwestarskiej.

Słuchaczki ze Szkoły Medyk oraz pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego zaproponowały mierzenie ciśnienia, oznaczanie BMI, można było też zbadać poziom cukru we krwi oraz nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. A na dzieci czekały zabawy, m.in. skręcanie zwierzątek z balonów, malowanie buziek, zabawy z chustą klanzy czy też gra w kręgle.

Piknik, jak i cała akcja Pola Nadziei są dobrą okazją do zwrócenia uwagi na działalność hospicjum, na to, co oferujemy ciężko chorym osobom i ich bliskim, a także na potrzeby. To także bardzo dobra lekcja empatii.