środa, 22 marca 2023. imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny

Fundusze ETF - czym są, kto i jak może nimi handlować? Wyjaśniamy!

2022-05-17 19:17:19 (ost. akt: 2022-05-17 19:17:56) Artykuł sponsorowany

Z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba osób, które decydują się na zainwestowanie swoich pieniędzy. Niezależnie od pobudek, jakie nimi kierują, dla wielu istotne jest to, aby już na starcie zminimalizować ryzyko utraty kapitału. Jednym ze sposobów na to jest zainwestowanie w tzw. fundusze ETF. Wyjaśniamy, na czym polega handel ETF, jak i gdzie się odbywa!

Fundusze ETF - czym są, kto i jak może nimi handlować? Wyjaśniamy!
Inwestorzy z jednej strony dążą do osiągnięcia jak największego zysku, z drugiej jednak zależy im na bezpiecznych instrumentach finansowych. Od wielu już lat rynek zmienia się w bardzo dynamicznym tempie i co rusz pojawiają się na nim nowe możliwości. Sporym zainteresowaniem cieszą się właśnie fundusze ETF. W czym tkwi ich siła, jak nimi handlować?

Czym dokładnie są fundusze ETF?
Zanim przyjrzymy się bliżej temu, jak można zainwestować w fundusze ETF, warto wyjaśnić, czym one właściwie są. Najprościej rzecz ujmując, pod pojęciem ETF kryje się fundusz indeksowy, który opiera się na wartości odzwierciedlającej stan danego indeksu giełdowego, do którego się odnosi. ETF na WIG20 i na wielu innych światowych rynkach jako fundusze emitują akcje, zwane najczęściej jednostkami uczestnictwa. Inwestorzy, którzy je zakupią, jednocześnie stają się udziałowcami majątku danego funduszu. ETF są często nazywane sektorami inwestycji zbiorowych, a to z tego powodu, iż fundusze te bazują na środkach zebranych właśnie od inwestorów. Następnie inwestują je dalej w konkretne aktywa, dywersyfikując cały portfel.

Handel funduszami ETF - jak się odbywa?
Inwestowanie w fundusze ETF jest uznawane za jedną z najbezpieczniejszych form, ponieważ wszelkie działania w tym zakresie przeprowadzane są przez profesjonalistów. Dzięki temu na rynek może wejść nie tylko doświadczony trader, ale również ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem. Najlepszym rozwiązaniem przy inwestowaniu w fundusze ETF jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia, w tym specjalistyczną platformę tradingową, dzięki której będzie można zarządzać wszystkimi swoimi działaniami z jednego miejsca.

Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu w ETF?
Do największych zalet funduszy ETF można zaliczyć sporą elastyczność, transparentność, a także niski próg wejścia. Handel ETF pozwala nawet niewielkiemu inwestorowi na wejście w posiadanie udziałów największych na rynku podmiotów. Traderzy mają możliwość dowolnego dysponowania swoimi udziałami, mogą więc je zachować na lepsze czasu lub sprzedać, jeśli będzie ku temu dobra okazja. Ogromnym ułatwieniem w tym zakresie jest to, że mogą na bieżąco monitorować zmiany na rynku i w porę na nie reagować.