Mieszkańcy Warmii i Mazur dostaną po 1300 zł? Polska przetestuje bezwarunkowy dochód podstawowy

2022-05-19 12:15:44(ost. akt: 2022-05-19 12:28:48)
gotówka

gotówka

Autor zdjęcia: PAP

Bezwarunkowy dochód podstawowy to model zakładający comiesięczne wypłacanie przez państwo określonej kwoty każdemu obywatelowi, niezależnie od jego sytuacji materialnej. Czy jego wprowadzenie sprawdziłoby się w polskich realiach? Okazuje się, że testy rozpoczną się od Warmii i Mazur.
W ramach eksperymentu od pięciu do 31 tysięcy osób z Warmii i Mazur ma przez dwa lata otrzymywać miesięcznie po 1300 złotych.

Bezwarunkowy dochód podstawowy zakłada, że stała kwota ma trafiać do osób bez względu na ich status społeczny czy zawodowy.

Szczegóły pilotażu przedstawił Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Eksperyment ma potrwać dwa lata, a osoby, do których trafią pieniądze, to mieszkańcy północnych gmin województwa warmińsko-mazurskiego, które znajdują się przy granicy z Rosją.

Testami zajmie się bowiem Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, skupiające gminy: Braniewo (gmina wiejska), Lelkowo, Barciany, Bartoszyce (gmina wiejska), Budry, Dubeninki, Górowo Iławeckie, Sępopol i Srokowo.

Bezwarunkowy dochód podstawowy testowany jest między innymi w Niemczech. Tamtejszy eksperyment rozpoczął w maju 2021 Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych - 122 osoby biorące udział w testach mają otrzymywać przez trzy lata po 1200 euro.

W 2021 pytaliśmy naszych Czytelników o to, co sądzą na temat bezwarunkowego dochodu podstawowego. Wyniki naszej sondy możecie sprawdzić tutaj.