Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Światowid i przeszłość w wirtualnej rzeczywistości

2022-05-20 08:22:01 (ost. akt: 2022-05-20 08:25:10)
Drzwi otwarte pracowni już 20 i 21 maja

Drzwi otwarte pracowni już 20 i 21 maja

Autor zdjęcia: CSE "Światowid"

W pracowni zajmującej się cyfryzacją kulturowego dziedzictwa naszego regionu można obejrzeć cyfrowe wizerunki najciekawszych obiektów architektonicznych i muzealnych.

Już w ten piątek „Światowid” zaprasza na pierwszą multimedialną wystawę „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949”.

Za pośrednictwem m.in. holoboksa i piramid holograficznych będzie można obejrzeć przedmioty związane z mieszkańcami i powojennym miastem.
– Tematyka wystawy dotyczy pierwszych pięciu lat po wojnie. Prezentuje animacje przedmiotów, które skanowaliśmy, ale także dokumenty filmowe i stare fotografie. Udało nam się dotrzeć także do archiwalnych plakatów i afiszy oraz wycinków gazet z tamtego okresu. To zasoby, które szczególnie zainteresowanych tym okresem mogą zatrzymać na naszej wystawie nawet kilka godzin – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierowniczka pracowni.

Koncepcję wystawy opracował historyk dr Tomasz Gliniecki, który dla uatrakcyjnienia udostępnił także swoje prywatne zbiory przedmiotów ze wspomnianego okresu. Część z nich była pozostawiona przez przedwojennych mieszkańców, którzy w pośpiechu opuszczali miasta, część przywieziona przez przybyszy, którzy z Elblągiem związali swój powojenny etap życia.

Do szerszego poznania treści wystawy służyć ma aplikacja mobilna, z której wykorzystaniem zwiedzający będą odkrywać dodatkowe informacje oraz wizerunki cyfrowe.

Ta alternatywa ma nie tylko dostarczyć dodatkowych informacji, ale także uatrakcyjnić zwiedzanie szczególnie młodzieży. Dlatego na wystawę warto zabrać swój telefon. Całość uzupełnia aplikacja VR, czyli wirtualna rzeczywistość, która przenosi zwiedzającego do powojennego zakładu fotograficznego, gdzie ma do wykonania określone zadania.

Inauguracji nowej przestrzeni multimedialnej towarzyszyć będzie uroczyste otwarcie wspomnianej wystawy zaplanowane na 20 maja o godz. 12:00. Organizatorzy zapraszają również na różnorodne warsztaty, animacje, pokazy filmu, doświadczenie VR, które odbędą się także w tym dniu oraz w kolejnym, czyli w sobotę 21 maja.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.