Wtorek, 5 lipca 2022. imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

ZUS: Czternastka już w sierpniu

2022-05-20 08:53:28 (ost. akt: 2022-05-20 09:14:15)
ZUS

ZUS

Autor zdjęcia: EG

Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Dostaną czternastkę, i to już w sierpniu. Jednak nie wszyscy w równej wysokości.

Według wcześniejszych zapowiedzi czternastka, która została wypłacona emerytom w ubiegłym roku, miała być świadczeniem jednorazowym. Jednak inflacja przyspieszyła do najwyższego od ponad dwóch dekad poziomu 12,4 proc. w kwietniu. Dlatego rząd zdecydował o wypłacie seniorom w tym roku – obok trzynastki, która jest świadczeniem stałym – także czternastki. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym w 2022 dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli czternastej emeryturze.

— Troszczymy się o sytuację polskich seniorów, w ten sposób chcemy zabezpieczyć finansowo tych, którzy pobierają niższe świadczenia — podkreśliła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. — Będzie to ważne wsparcie dla osób, które pobierają niższe świadczenia — dodała pani minister.

Czternastka zostanie wypłacona na takich samych zasadach jak w ubiegłym roku. Co to oznacza? Otóż osoby, które dostają emeryturę czy rentę brutto, a więc przed dokonaniem odliczeń i potrąceń, w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł – otrzymają czternastkę w pełnej wysokości.

To 1338,44 zł, czyli tyle, ile od 1 marca br. wynosi minimalna emerytura — wyjaśniła minister Maląg.
Jednak to oczywiście kwota brutto, bo na rękę będzie to 1217,98 zł. Powyżej kwoty 2900 zł brutto obowiązywać ma zasada „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że w przypadku osób, które dostają świadczenia wyższe niż 2900 zł, ich „czternastka” zostanie pomniejszona o kwotę tej nadwyżki. Dla przykładu, jeżeli ktoś dostaje 3000 zł brutto emerytury, to jego „czternastka” zostanie pomniejszona o 100 zł i wyniesie brutto 1238,44 zł.

Jeżeli kwota czternastej emerytury ustalona w ten sposób jest niższa niż 50 zł, to dodatkowe świadczenie nie będzie przyznawane.

Kiedy seniorzy dostaną pieniądze? Projekt ustawy zakłada, że czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu – czyli bez konieczności składania wniosku – wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu br. (z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022).

W tym roku – zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy – czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób. Ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ok. 1,3 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej. Koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to kwota ok. 11,4 mld zł.
am