Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek i 25 lat działalności

2022-05-21 15:00:00(ost. akt: 2022-05-20 10:04:46)
Regularnie wspierają się nawzajem w trudnych chwilach, ale cieszą się też ze wsparcia innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji

Regularnie wspierają się nawzajem w trudnych chwilach, ale cieszą się też ze wsparcia innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Kiedy choruje kobieta, choruje cała rodzina. My — póki żyjemy — chcemy być świadectwem, że rak to nie wyrok — mówi Danuta Tchorowska. Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek obchodzi 25-lecie swojej działalności, a świętowanie zaplanowano na wyjątkowy dzień.
Za powstaniem organizacji stoi nasza wspaniała koleżanka Alicja Tomczyk, która jest już niestety po drugiej stronie życia. Dziś jest nas kilkadziesiąt, ta liczba stale się zmienia. Są wśród nas nie tylko panie z Elbląga, ale i całego powiatu elbląskiego, a nawet z Braniewa. Od lat łączy nas wspólny wróg — nowotwór piersi, ale i ta sama radość — cieszymy się, że żyjemy, stale wspierając wzajemnie siebie i inne kobiety — przekazuje Danuta Tchorowska, prezeska Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.

W szeregach stowarzyszenia są też tak zwane ochotniczki, czyli panie, które radykalne leczenie mają już za sobą i przechodzą specjalne kursy, przygotowujące do rozmów z kobietami, które właśnie znalazły się w tym trudnym momencie życia.

— Jesteśmy przy szpitalnych łóżkach i rozmawiamy. Dostajemy też sporo telefonów nie tylko od kobiet, ale i rodzin, które dopadł nowotwór. Jeżeli choruje kobieta, choruje cała rodzina. Kiedy usłyszy się diagnozę, dobrze mieć wsparcie wśród najbliższych, ale oni często też są przerażeni i nie bardzo wiedzą, jak sobie radzić w nowej sytuacji. W takich chwilach my jesteśmy tymi sztandarami, które mówią: — Popatrzcie, przeszłyśmy przez to samo i żyjemy — mówi pani Danuta.

Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek już od 25 lat pomaga w organizacji rehabilitacji fizycznej i psychicznej, wspiera kobiety w pokonaniu choroby, śledzi najnowszą wiedzę dotyczącą profilaktyki, uczy przeciwstawiać się chorobie i czerpać radość z życia. Jak przyznaje prezeska stowarzyszenia, między członkiniami grupy nawiązują się przyjaźnie, które pielęgnują podczas regularnych spotkań i wspólnych wycieczek. A, co chyba najważniejsze, kobiety zrzeszone w ESA pomagają edukować najmłodsze pokolenia.

— Odwiedzamy szkoły i inne stowarzyszenia — zwłaszcza w październiku, będącym miesiącem walki z rakiem piersi, otrzymujemy wiele zapytań dotyczących takich spotkań. Rozmawiamy z uczniami i uczennicami szkół średnich i podstawowych — zawsze proszę, by w spotkaniach uczestniczyły całe klasy — również chłopcy — to oni będą w przyszłości partnerami i mężami, więc dobrze byłoby, gdyby wiedzieli, na co zwracać uwagę, jeżeli chodzi o profilaktykę raka piersi. Chcemy, by młodzi ludzie przesiąkli myślą, że zdrowie jest w naszych rękach — przekazuje pani Danuta.

Elbląskie Amazonki organizują również od kilkunastu lat cieszący się ogromną popularnością Marsz Zdrowia „Kocham Cię Życie”.
— Wszelkimi drogami staramy się dotrzeć do społeczeństwa i uświadamiać wszystkich, że wcześnie rozpoznana zmiana nowotworowa piersi jest uleczalna — mówi Danuta Tchorowska.

Elbląskie Amazonki uczczą swoje 25-lecie w Dniu Matki — 26 maja. W uroczystości uczestniczyć będą znamienici goście, a wśród nich przedstawiciele władz miasta i powiatu, lekarze, którzy od lat towarzyszą walecznym paniom, radni, posłowie i posłanki oraz amazonki z innych miast — między innymi z Ostródy, Iławy, Olsztyna czy Gdańska.

Z okazji wyjątkowego jubileuszu powstała również monografia podsumowująca działalność ESA. Uroczystość uświetnią wyjątkowe występy elbląskich artystów i wystawa rękodzieła i malarstwa. Relację z wydarzenia będzie można znaleźć na łamach Dziennika Elbląskiego.