środa, 5 października 2022. imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda

PSONI Koło w Elblągu zaprasza na Dzień Sąsiada

2022-05-22 19:00:00 (ost. akt: 2022-05-20 10:29:22)

Autor zdjęcia: PSONI Koło w Elblągu

Gry i zabawy na świeżym powietrzu, zajęcia plastyczne, występy artystyczne i wyjątkowy koncert — to wszystko w ramach Dnia Sąsiada, na który serdecznie zaprasza Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu.

Wydarzenie jest organizowane cyklicznie od 2015 roku, chociaż czas pandemii spowodował, że ostatnie Dni Sąsiada nie mogły się odbyć.

— Tym bardziej cieszy nas fakt, że wreszcie znów możemy się spotkać, i to już w nadchodzący piątek 27 maja — informuje Radosław Murawski z PSONI Koło w Elblągu.

Impreza odbędzie się w godzinach 10-15 na terenie zielonym Niepublicznych Placówek Oświatowych przy ulicy Szarych Szeregów 32.

— Głównym celem naszego wydarzenia jest integracja z sąsiadami oraz aktywne nabywanie kompetencji społecznych i obywatelskich przez osoby z niepełnosprawnościami. Chcemy, by mogli poznać i poczuć się częścią lokalnej społeczności. Osoby z niepełnosprawnościami nie tylko są uczestnikami Dnia Sąsiada, angażują się również w jego organizację — ramię w ramię ze swoimi rodzicami i pracownikami naszego stowarzyszenia oraz zaprzyjaźnionymi mieszkańcami Elbląga — przekazuje pan Radosław.

Początkowo Dzień Sąsiada był po prostu spotkaniem z wychowankami szkół i przedszkoli, z którymi współpracowało stowarzyszenie.

— Wspólnie bawiliśmy się na dworze — pokonywaliśmy tory przeszkód, grillowaliśmy i tańczyliśmy. Ale już w latach 2016-2019 nasza impreza wyszła na zewnątrz i odbywała się w trzech lokalizacjach — w parku Planty, parku imienia generała Nieczuja-Ostrowskiego i na terenie zielonym przy naszych placówkach oświatowych przy ulicy Szarych Szeregów 32 — opowiada Radosław Murawski.

I podkreśla: — Tym razem na festyn zapraszamy wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza naszych najbliższych sąsiadów, instytucje pożytku publicznego, szkoły, przedszkola i przedsiębiorców, których siedziby znajdą się w niedalekiej odległości od naszej placówki. Na liście zaproszonych znaleźli się również przedstawiciele władz miasta, instytucji i organizacji oraz działacze społeczni.

Wydarzenie nawiązuje do Europejskiego Dnia Sąsiada — święta obchodzonego w ostatni piątek maja z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Pierwsze obchody odbyły się w 2000 roku w Paryżu, a dziś dzień ten obchodzony jest w ponad trzydziestu europejskich krajach.