Poniedziałek, 27 czerwca 2022. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Finał Zwolnionych z Teorii: Czy licealistki z Elbląga odniosły kolejny sukces?

2022-05-20 19:00:54 (ost. akt: 2022-05-24 12:32:00)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Dziewczyny z Earth Day Everyday wzięły udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Działania Mirelli, Kamili, Klaudii i Laury miały szansę zostać najlepszym projektem społecznym. Finał olimpiady odbył się 19 maja. Czy ekologiczne działania grupy zostały docenione?

Earth Day Everyday z nominacją


Mirella Kłosińska, Kamila Pater, Klaudia Banaś i Laura Wyszomirska to uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, którym nie jest obojętny los naszej planety. Właśnie dlatego swój projekt poświęciły ekologii. Działania nastolatek skupiały się przede wszystkim wokół prelekcji, które organizowały dla elbląskich szkół podstawowych, rozmów i wywiadów ze specjalistami z zakresu ekologii i innych sposobach, mających na celu uświadomienie społeczeństwu problemów, jakie sami kreujemy.

— Nasz projekt to forma wydarzenia publicznego, koncentrujemy się więc na tym, by zainteresować jak największą pulę beneficjentów. Prowadzimy zajęcia stacjonarne w elbląskich szkołach — poprzez edukację demonstrujemy, jak dbać o środowisko, by poprawić obecne realia i uzmysławiamy innym, że nawet drobne zmiany naszych codziennych nawyków sprawiają, że przyczyniamy się do poprawy sytuacji naszej planety i jej przyszłości — wyjaśniała nam Mirella.
Od lewej: Kamila, Mirella, Klaudia i Laura
Fot. Michalina Rucińska
Od lewej: Kamila, Mirella, Klaudia i Laura


A Klaudia relacjonowała: — Ekologia to bardzo bliski nam temat — każdy powinien mieć w tym zakresie, chociaż podstawową wiedzę. My same dzięki realizacji projektu wciąż się doszkalamy, a ekologia jeszcze bardziej trafiła do naszych serc. Poznajemy ciekawych ludzi, z którymi przeprowadzamy wywiady, nawiązujemy dialog z osobami i przedsiębiorcami, którzy działają w ekologicznym duchu, a podczas organizowanych przez nas prelekcji poruszamy tematy związane z marnowaniem żywności, konsumpcją jednorazowego plastiku czy zanieczyszczeniem oceanów.

Zwieńczeniem projektu było sprzątanie Bażantarni, do którego dziewczyny zaprosiły wszystkich mieszkańców Elbląga. W akcji sprzątania wzięło udział 311 osób. Dzięki tak dużej determinacji i zaangażowaniu uczestników udało im się zebrać aż 196 worków śmieci.

Wielki finał


Wielki finał Zwolnionych z Teorii 2022 odbył się 19 maja. Jak poszło dziewczynom?

— Wielki Finał Zwolnionych z Teorii 2022 był dniem pełnym wrażeń i niesamowitej atmosfery, a także okazją do poznania wielu wspaniałych ludzi, którzy również robili swoje projekty społeczne. Brałyśmy udział w pitch conteście, ale nie dostałyśmy się do następnego etapu — przekazała grupa Earth Day Everyday.


Brak nominacji do następnego etapu nie oznacza jednak, że dziewczyny nie otrzymały żadnych nagród.

— Odebrałyśmy wszystkie inne możliwe nagrody. Otrzymałyśmy brązowego Wilka dla najlepszego projektu w instytucji, srebrnego, nagrodę dla najlepszego projektu społecznego w województwie warmińsko-mazurskim i złotego — dla najlepszego projektu społecznego w Polsce — cieszą się licealistki.

I dodają: — Co więcej, otrzymałyśmy od Lidla 5 000 zł na dalszy rozwój projektu w ramach programu „Mniej Plastiku”. Miałyśmy także konsultacje z Panią Aleksandrą Skwarską, ekspertem z grupy Pracuj.pl, związane z rozwojem naszej inicjatywy. Wysłuchałyśmy też wielu inspirujących przemów na m.in. tematy takie jak: jak kreować swoją drogę oraz czy duże zmiany społeczne są w zasięgu młodych. Na koniec wydarzenia udzieliłyśmy również wywiadu dla radia Eska Warszawa. Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że udało nam się tyle osiągnąć i dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i dopingowali.

Gratulujemy!