środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

Cyfrowy weekend w Światowidzie. Multimedialna wystawa i warsztaty

2022-05-21 02:03:00 (ost. akt: 2022-05-20 15:35:01)

Autor zdjęcia: Dominika Wiśniewska

W pracowni zajmującej się cyfryzacją kulturowego dziedzictwa naszego regionu można obejrzeć cyfrowe wizerunki najciekawszych obiektów architektonicznych i muzealnych.

Światowid zaprasza na pierwszą multimedialną wystawę „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949”.

Za pośrednictwem m.in. holoboksa i piramid holograficznych będzie można obejrzeć przedmioty związane z mieszkańcami i powojennym miastem.
– Tematyka wystawy dotyczy pierwszych pięciu lat po wojnie. Prezentuje animacje przedmiotów, które skanowaliśmy, ale także dokumenty filmowe i stare fotografie. Udało nam się dotrzeć także do archiwalnych plakatów i afiszy oraz wycinków gazet z tamtego okresu. To zasoby, które szczególnie zainteresowanych tym okresem mogą zatrzymać na naszej wystawie nawet kilka godzin – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierowniczka pracowni.

Koncepcję wystawy opracował historyk dr Tomasz Gliniecki, który dla uatrakcyjnienia udostępnił także swoje prywatne zbiory przedmiotów ze wspomnianego okresu. Część z nich była pozostawiona przez przedwojennych mieszkańców, którzy w pośpiechu opuszczali miasta, część przywieziona przez przybyszy, którzy z Elblągiem związali swój powojenny etap życia.

Do szerszego poznania treści wystawy służyć ma aplikacja mobilna, z której wykorzystaniem zwiedzający będą odkrywać dodatkowe informacje oraz wizerunki cyfrowe.

Ta alternatywa ma nie tylko dostarczyć dodatkowych informacji, ale także uatrakcyjnić zwiedzanie szczególnie młodzieży. Dlatego na wystawę warto zabrać swój telefon. Całość uzupełnia aplikacja VR, czyli wirtualna rzeczywistość, która przenosi zwiedzającego do powojennego zakładu fotograficznego, gdzie ma do wykonania określone zadania.

Szczegółowy program:
Sobota, 21.05.2022 r.
-> w godz. 12:00 – 20:00
Drzwi otwarte sali multimedialnej i sali VR:
- zwiedzanie wystawy multimedialnej pt. „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949.”
- doświadczanie VR w aplikacji pt. „Powojenne atelier fotografa”
-> w godz. 12:00 – 20:00
zabawy podwórkowe - animacje dla dzieci
-> w godz. 12:00 – 13:30
„Multimedialna mapa wspomnień” - międzypokoleniowe warsztaty z historii mówionej wykorzystujące materiały archiwalne i współczesne narzędzia medialne (część II).
-> w godz. 14:00 – 15:30
„Powojennie i współcześnie” – warsztaty graficzne (od podstaw) z obróbki i tworzenia kolaży z fotografii archiwalnych i współczesnych
-> w godz. 15:30 – 18:30
„Multimedialna mapa wspomnień” - międzypokoleniowe warsztaty z historii mówionej wykorzystujące materiały archiwalne i współczesne narzędzia medialne (część III)
-> godz. 18:00 i 19:00
Prezentacje filmu „Świadectwa II”
Wstęp na wydarzenie jest wolny.