Wiemy, co było na egzaminie z polskiego. Jutro ósmoklasiści zmierzą się z matematyką

2022-05-24 11:03:43(ost. akt: 2022-05-24 11:21:34)

Autor zdjęcia: Pixabay

Wtorek 24 maja to pierwszy dzień egzaminów. Ósmoklasiści napisali dziś test z polskiego, przed nimi jeszcze matematyka i język obcy. Dziś uczniowie musieli wykazać się znajomością "Zemsty" Aleksandra Fredry. Co jeszcze musieli zrobić?
W całej Polsce do egzaminu ósmoklasisty zgłoszonych zostało ponad 502 600 uczniów z prawie 12 600 szkół i około 7 150 uczniów będących obywatelami Ukrainy.

Egzamin z języka polskiego rozpoczął się we wtorek 24 maja o godzinie 9:00. Na napisanie testu uczniowie mieli 120 minut.

Z relacji ósmoklasistów wynika, że musieli wykazać się znajomością "Zemsty" Aleksandra Fredry. Trzeba było również przeanalizować tekst dotyczący przyjaźni w XXI wieku, mówiący o tym, jak wpłynęły na relacje międzyludzkie telefony komórkowe. Do wyboru uczniowie mieli napisanie rozprawki lub opowiadania.

Już w środę 25 maja ósmoklasiści zmierzą się z królową nauk — matematyką, a w czwartek 26 maja napiszą egzamin z języka obcego. W obu przypadkach egzaminy rozpoczną się punktualnie o 9:00. Na napisanie testu z matematyki ósmoklasiści będą mieli 100 minut, za to test z języka obcego będą musieli oddać po upływie 90 minut.

W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony o:

Jeżeli chodzi o język obcy, największa grupa ósmoklasistów, bo aż 97,5 proc., zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3 proc. ósmoklasistów.

Uczniowie będący obywatelami Ukrainy też najchętniej decydowali się na angielski — 73,7 proc. Na drugim miejscu znalazł się język rosyjski - 25,3 proc. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i włoskiego) przystąpi łącznie 1 proc. spośród wszystkich zgłoszonych uczniów.

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Uczniowie poznają wyniki egzaminu już 1 lipca tego roku. Najpierw testy zostaną sprawdzone przez egzaminatorów.

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu około godziny 13:00.