Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

Elbląg: Wycinka drzew potrwa do końca czerwca. Czy w lesie jest bezpiecznie?

2022-05-24 12:59:06 (ost. akt: 2022-05-24 12:17:55)
Wycinka ma potrwać do 30 czerwca

Wycinka ma potrwać do 30 czerwca

Autor zdjęcia: Remigiusz Korwiel

Gobliny wpuszczono do Bażantarni. Rządzą do 30 czerwca... Zamkniętych jest kilka ulubionych ścieżek biegaczy i rowerzystów — informuje jeden z mieszkańców Elbląga. Dlaczego z lasu znikają drzewa? I czy w ich miejscu pojawią się nowe?

Wycinki trwają na określonych obszarach lasu — mniej więcej od Mostku Elewów do wiaty „Parasol” oraz w stronę miejscowości Dąbrowa do składnicy leśnej — wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

I zapewnia: — Prace wykonujemy w taki sposób, by ograniczyć utrudnienia związane z poruszaniem się po szlakach — część zalegających na nich drzew już została uprzątnięta, a w najbliższych dniach — w zależności od warunków pogodowych — uprzątniemy pozostałe utrudnienia.

Jak tłumaczy Jan Piotrowski, jeżeli chodzi o odcinek od Mostku Elewów do „Parasola”, prace leśne wykonywane są z uwzględnieniem potrzeb ochrony przyrody, ale też potrzeb społecznych związanych z wykorzystaniem lasu do rekreacji czy uprawiania sportu.

— Na tym konkretnym obszarze prace leśne zostały zaplanowane w taki sposób, że drzewa pozyskiwane są pojedynczo, dzięki czemu zachowana zostaje przestrzenna struktura lasu, a jednocześnie odsłonięte zostaje młode pokolenie drzew. W ten sposób zachowujemy ciągłość istnienia lasu. Zarówno na etapie planowania prac w roku ubiegłym, jak i do siedmiu dni przed rozpoczęciem prac, dokonane zostały szczegółowe oględziny terenu, celem znalezienia potencjalnych miejsc bytowania zwierząt — na przykład dziuple czy gniazda. Takie miejsca zostały oznaczone i objęte ochroną. Niewielkie rozrzedzenie zagęszczenia drzew oraz pozostawianie drzew dziuplastych pozwala zachować w przedmiotowym obszarze krajobraz leśny, z którym związane są różne gatunki zwierząt — informuje rzecznik Nadleśnictwa Elbląg.

Rozciągnięcie prac w czasie ma również ograniczyć utrudnienia w ruchu turystycznym, w mniejszym stopniu szkodzi też szklakom i ścieżkom wykorzystywanym przez turystów i sportowców.

— Zgodnie z aktualnie obowiązującym w tym miejscu planem urządzenia lasu, jest to las glebochronny. Oznacza to, że w przypadku planowania prac, należy zabezpieczyć potrzeby ochrony gleby, a co za tym idzie stosować opisane wyżej cięcia częściowe, które ograniczają powstawanie uszkodzeń gleby i jej degradację. Warto też wspomnieć, że lasy Nadleśnictwa Elbląg objęte są międzynarodową certyfikacją zrównoważonej gospodarki leśnej w systemie PEFC (The Programme for the Endorsement of Forest Certification — z angielskiego: Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) i FSC ( Forest Stewardship Council — z angielskiego: Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej — przyp.red.), w ramach której duży nacisk jest kładziony na ochronę przyrody — przekazuje Jan Piotrowski.

Czy w związku z trwającymi wycinkami podczas spacerów w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność?
— Oczywiście — odpowiada rzecznik elbląskiego nadleśnictwa.
Ale podkreśla: — Również pracownicy firmy działającej w lasach zachowują szczególną ostrożność i starają się ograniczyć zagrożenie.
W związku z trwającymi pracami podczas spacerów należy zachować szczególną ostrożność
Fot. Remigiusz Korwiel
W związku z trwającymi pracami podczas spacerów należy zachować szczególną ostrożność


A w jakim właściwie celu prowadzone są wycinki?
— Tego typu prace mają na celu nie tylko pozyskanie drewna, ale przede wszystkim odsłonięcie młodego pokolenia drzew, które potrzebują dostępu do światła, by mogły się dalej rozwijać. Dzięki takim pracom następuje stopniowa wymiana pokoleń przy jednoczesnym zachowaniu trwałości istnienia lasu. Jeżeli zaś chodzi o pozyskane w ten sposób drewno, zostanie one sprzedane, a następnie wykorzystane w przemyśle drzewnym — być może powstaną z nich meble, papier czy dziesiątki tysięcy innych przedmiotów codziennego użytku — odpowiada Jan Piotrowski.

— Prace zostały zaplanowane w taki sposób, aby nie było konieczności nasadzania w ich miejscu nowych drzew. Młode pokolenie lasu już istnieje pod okapem starych drzew. Dzięki przeprowadzonym pracom młode drzewa uzyskają dostęp do większej ilości przestrzeni, wody i związków odżywczych — podsumowuje rzecznik Nadleśnictwa Elbląg.