PSONI Koło w Elblągu: Takie imprezy są nam potrzebne [ZDJĘCIA]

2022-06-04 10:00:00(ost. akt: 2022-06-03 10:30:17)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

To był niezwykły dzień dla wszystkich, którzy uczestniczyli 27 maja w wydarzeniu organizowanym przy ul. Szarych Szeregów 32 w Elblągu. Po przerwie wywołanej pandemią wróciła impreza, której głównym celem jest integracja lokalnej społeczności.
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu działa na terenie naszego miasta już od 30 lat. Dzień Sąsiada PSONI organizuje w Elblągu już od 2015 roku. Wydarzenie nawiązuje do Europejskiego Dnia Sąsiada — święta obchodzonego w ostatni piątek maja z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności.

— Głównym celem naszego wydarzenia jest integracja z sąsiadami oraz aktywne nabywanie kompetencji społecznych i obywatelskich przez osoby z niepełnosprawnościami. Chcemy, by mogli poznać i poczuć się częścią lokalnej społeczności. Osoby z niepełnosprawnościami nie tylko są uczestnikami Dnia Sąsiada, angażują się również w jego organizację — ramię w ramię ze swoimi rodzicami i pracownikami naszego stowarzyszenia oraz zaprzyjaźnionymi mieszkańcami Elbląga — wyjaśnia Radosław Murawski z PSONI Koło w Elblągu.

Impreza odbyła się ostatni piątek maja i choć świętowanie mogła popsuć zmienna pogoda, uczestnicy wydarzenia nie rezygnowali z dobrej zabawy. Dzień Sąsiada miał charakter festynu, na terenie zielonym placówki przy Szarych Szeregów ustawiono kilka stoisk oferujących przeróżne atrakcje i zabawy, a o oprawę muzyczną zadbał zespół Lazurki.

— Mieszkamy na drugim końcu Elbląga, ale musieliśmy tu być. Takie imprezy są nam potrzebne, możemy dzięki nim pokazać, że jesteśmy i że chcemy nawiązywać kontakty z innymi mieszkańcami. Od wielu lat osoby niepełnosprawne wychodzą ze swoich domów i zaczynają być coraz bardziej widoczne. Oby tak dalej — mówią rodzice jednej z podopiecznych Stowarzyszenia.

Grupa fizjoterapeutów pracujących w PSONI przygotowała dla najmłodszych i nieco starszych uczestników wydarzenia sporo atrakcji.
— Zorganizowaliśmy różne gry i zabawy ruchowe — od torów przeszkód, przez klasy, po rzucanie do celu — chcieliśmy wywołać uśmiech na twarzach dzieciaków, ale na co dzień prowadzimy dla naszych podopiecznych rehabilitację ruchową i integrację sensoryczną — informuje pani Alicja.

— Działamy na terenie Elbląga już od trzydziestu lat, a jeszcze nie każdy o nas słyszał. Takie imprezy jak ta pozwalają nam dotrzeć do osób, które mogłyby skorzystać z naszej pomocy. A prawda jest taka, że im rodzice i ich dzieci szybciej do nas trafią, tym lepiej — przekazuje przewodnicząca elbląskiego oddziału PSONI pani Beata Peplińska-Strehlau.

— Dni Sąsiada integrują całą okoliczną społeczność, to właśnie takie wydarzenia pozwalają nam się lepiej poznać i poczuć się jedną wielką rodziną. Każdy z nas ma podobne trudności i radości, a dzięki wspólnym imprezom możemy się nimi dzielić — przyznaje jedna z terapeutek.

W tym roku w organizację wydarzenia bardzo aktywnie włączyli się również rodzice podopiecznych Stowarzyszenia.

— Do tej pory to Stowarzyszenie organizowało imprezę dla nas, ale postanowiliśmy zaangażować się w organizację całego przedsięwzięcia — to przecież dla nas i dla naszych dzieci. Nasze elbląskie społeczeństwo nie do końca zdaje sobie jeszcze sprawę z tego, że PSONI jako jedyna instytucja w mieście opiekuje się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w każdym wieku — od przedszkolaka po dorosłego człowieka — dlatego zaprosiliśmy mnóstwo gości. Chcemy, by cały Elbląg dowiedział się, że w naszym mieście jest takie miejsce. A my i nasze dzieci nie chcemy tylko pomocy od społeczności, ale chcemy być jej częścią — podsumowuje jedna z mam.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu prowadzi placówki pobytu dziennego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z Elbląga i okolic. To przedszkole, szkoła podstawowa i szkoła przysposabiająca do pracy. Jest też Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób dorosłych i Warsztat Terapii Zajęciowej oferujący m.in. zajęcia stolarskie, plastyczne czy ceramiczne. Stowarzyszenie działa przeciwko wykluczeniu społecznemu, wyrównuje szanse rozwojowe poprzez realizację zadań terapeutycznych wynikających z diagnozy i programu terapii, kieruje indywidualnym rozwojem swoich podopiecznych, wykorzystując ich potencjał i wspomaga działania wychowawcze rodziców.