Helena Murawska Lenckowska: „Malowniczy świat dzieci”

2022-06-04 12:00:00(ost. akt: 2022-06-03 10:56:25)
Helena Murawska Lenckowska w swojej książce opisuje „Malowniczy świat dzieci”

Helena Murawska Lenckowska w swojej książce opisuje „Malowniczy świat dzieci”

Autor zdjęcia: pixabay

Z okazji minionego Dnia Dziecka tym razem będzie o książce skierowanej do najmłodszych, napisanej przez kolejną elblążankę, Helenę Murawską Lenckowską. Jest to zbiór wierszy i opowiadań, który zawiera urocze ilustracje tworzone przez dzieci.
Autorka pochodzi z Małego Głęboczka, obecnie mieszka w Elblągu. Studiowała Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową w Olsztynie, gdzie ukończyła również trzyletnie Studium Teologii dla Świeckich. Pracowała w kilku bibliotekach naukowych i szkolnych oraz w Bibliotece Seminarium Duchownego w Elblągu. Zadebiutowała w 2014 roku tomikiem wierszy „Okruchy życia, okruchy wiary”, zaś drugi tomik „W sercu i słowie” wydała w 2018 roku. Dodatkowo jej wiersze były publikowane w różnych antologiach, a także w internetowych grupach literackich oraz są czytane w audycji „Myśli ukryte w słowach” w „Radio Sigma”. Czas wolny spędza na działce w towarzystwie męża, a w domu opiekuje się pieskiem i kotkiem uratowanym przed zimowymi chłodami. Zbiór wierszy i opowiadań „Malowniczy świat dzieci” został wydany w 2020 roku.


Książka zaczyna się od rozdziału zatytułowanego „Radości i problemy najmłodszych”, w którym zawarte są wiersze z różnymi sytuacjami z życia dzieci – zarówno tymi wesołymi, jak i kłopotliwymi, jak np. podjadanie słodkości, wędrówki zabawek, zabawy na plaży czy wieczorne strachy. Następny rozdział opisuje dzieciom cztery pory roku i pokazuje ich uroki. Kolejny, „Dni naszych najbliższych”, zawiera wiersze okolicznościowe – jeden z nich jest o Dniu Dziecka: „Bezpieczny świat swoim dzieciom, / czułością i miłością wypełniony, / rodzice, podarujcie. / Chronionych przez miłość / nie złamie wichura. / Z wizerunkiem / dzieciństwa i młodości w sercu / przetrwają porażki. / Prowadzone serdecznym / drogowskazem / z waszym zdjęciem / – rozpoznają pośród dróg / tę, która poprowadzi ku szczęściu”. Czwarty rozdział ma na celu oswojenie dzieci ze szkołą i w przystępny sposób wyjaśnia im takie zagadnienia, jak dni tygodnia, miesiące, ale także pojęcia patriotyczne – ojczyzna, flaga Polski i Europa. Kolejne dwa przedstawiają tradycje i obyczaje związane z ważnymi świętami – Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Rozdział „Opowieści pradziadków” przedstawia scenki z życia w dawniejszych czasach. Na jego końcu autorka zamieściła niespodziankę w postaci zdjęć starej kapliczki oraz wpisów z pamiętnika swojej mamy. Ostatni rozdział zawiera cztery opowiadania, spośród których na szczególną uwagę zasługuje „W Pszczelim Raju” – historia Alicji, która pod postacią pszczelego duszka we śnie przeżywa różne przygody. Opowiadanie to uwrażliwia na dramatyczne skutki dla życia, jakie wynikają z postępującej zagłady tych niezastąpionych owadów. Całość książki wzbogacają ilustracje wykonane przez wnuczki autorki – Lenkę i Nelę.


Zbiór „Malowniczy świat dzieci” zawiera sporo treści edukacyjnych, jak również opisanych w sposób malowniczy baśniowych przygód. Rymowane teksty łatwo wpadają w ucho, a jednocześnie uczą. Książka świetnie się nadaje dla dzieci w wieku przedszkolnym do czytania przez rodziców w celu bezpiecznego oswajania ich ze światem, a także dla tych w wieku wczesnoszkolnym do pierwszej samodzielnej lektury.

Zbiór „Malowniczy świat dzieci” zawiera sporo treści edukacyjnych, jak również opisanych w sposób malowniczy baśniowych przygód.
Fot. wydawnictwo KryWaj
Zbiór „Malowniczy świat dzieci” zawiera sporo treści edukacyjnych, jak również opisanych w sposób malowniczy baśniowych przygód.